Filmerna från Shoot Out-finalen

Transworld Shoot Out är en kreativ filmtävling som nyss avslutats. Teamen har haft två veckor på sig att dra ihop den bästa 4-minutersediten och här kommer de fyra främsta bidragen.



Transworld Shoot Out är
en kreativ filmtävling som nyss avslutats. Teamen har haft två veckor på sig att dra ihop den bästa 4-minutersediten. Sju dagar för att bygga ihop sina features och sju dagar för att filma. Till sitt förfogande har de haft max 210 pistmaskinstimmar och 240 shapetimmar på en ort de själva har fått välja. Nitro-teamet tog sikte på The Canyons, Rome begav sig till Bear Mountain, Volcom drog till Mammoth och Salomon slog läger i Keystone.

Efter två veckor av intensivt arbete är nu årets upplaga av Transwolrd Shoot Out avgjort. Fjolårets vinnare Rome fick lämna över titeln som Shoot Out-vinnare till nykrönta Salomon-teamet. Se samtliga finalbidrag här nedan.

Salomon (vinnare):
Åkare: Jed Anderson, Scotty Arnold, Louis-Félix Paradis och Bode Merrill.
Filmare: Justin Meyer och Pierre Wikberg.


Nitro
Åkare: Ben Bilocq, Eero Ettala, Markus Keller, Marc Swoboda och Bryan Fox.
Filmare: Rasmus Tikkanen och Pirmin Juffinger

Volcom:
Åkare: Dylan Alito, Tyler Flanagan, Arthur Longo och Luke Mitrani.
Filmare: Dave Seoane och Matty Goodman

Rome
Åkare: Eiki Helgason, Marie Hucal, Will Lavigne, Johnnie Paxson och Laurent-Nicolas Paquin.
Filmare: John Cavan and Leland McNamara.

Text: Ola Melin
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.