Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)

Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)
Precis. Det som är mindre exakt är den tramsometer som försöker gissa hur långt man kan köra… vilket är svårt av naturliga skäl iofs. Om man saktar in ordentligt så räcker batteriet (nästan) längre ju mer man kör även på plan mark… 😆
Hmm.... "tramsometern" i min bil är vädigt precis i förmågan att räkna ut räckvidd och kvarvarande SOC. Om jag slår in ett resmål 300 km bort så stämmer det med en marginal på <1% och några km vid ankomst jmf med startläget.
Mjukvaran har nog utvecklats en hel del, min förra elbil hade en "optimistometer" som man med erfarenhet fick göra ett rejält schablonavdrag på vid start. Den baserade också bara räckvidd på tidigare förbrukning. Min nya bil tar automatiskt i förskott hänsyn till typ av vägsträcka, hastighetsgränser, höjdskillnader och temperaturer.
 
Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)
Häpp.
Jag ber om ursäkt till hela FR å @fredw 's vägnar. Detta bör inte kunna ske, att dylika tilltag inträffar på en Satanic Saturday, men likväl har det nu skett.
Denna grova överträdelse kommer naturligtvis att beivras, och ansvarig person har underrättats om skiten i det blå skåpet samt dess konsekvenser.

Igen, jag ber om ursäkt och försöker med denna video återställa balansen i vårt universum.
 
Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)
Vad heter liften i grönt därborta?

1786201815500.webp
 
Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)
Oj vilken hiskeligt mörk låt. Tror att Storpotaten behöver litet feel-good-musik med digital kärlek… 😆

 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp