Hmm.... "tramsometern" i min bil är vädigt precis i förmågan att räkna ut räckvidd och kvarvarande SOC. Om jag slår in ett resmål 300 km bort så stämmer det med en marginal på <1% och några km vid ankomst jmf med startläget.Precis. Det som är mindre exakt är den tramsometer som försöker gissa hur långt man kan köra… vilket är svårt av naturliga skäl iofs. Om man saktar in ordentligt så räcker batteriet (nästan) längre ju mer man kör även på plan mark…![]()
Häpp.
En klassiker är en klassiker. Ordningen återställd.Medan vi väntar på att @fredw ska godkänna mitt svar, så återställer jag lördagsmusiken.
Hoppas att det blir till @STORPOTATEN ’s belåtenhet, den är i alla fall bättre än det tyska bunker-gänget.
Ja lite likt Sölden är det.I Sölden har jag åkt likandan skog?
Och det fina med det är att vi kan gå mörkare. Får passa på nu innan midnatt, imorgon härskar ju Kalle med sina schlager-damer.Oj vilken hiskeligt mörk låt.