Argentina/chille

  • Trådstartare Trådstartare sky
  • Start datum Start datum

sky

Medlem
Argentina/chille
Hur är snöförhållandena i Argentina/Chile i juni och juli?
Är det lätt att förflytta sig eller ska man ha bokat i förväg så att det står någon & hämtar en på flygplatsen för att förflytta sig till en skidort.
 
Argentina/chille
hej,
ska du åka så åk slutet på juli/augusti. vi gjorde felet iår och åkte för tidigt.
bara åk ner utan att fixa nånting så löser sig allt utan större problem.. mycket billigare att fixa allt på plats plus att man kan se vad man betalar för..
 
Argentina/chille
Vet du/någon hur man enklast tar med sig skidor/snowboard, om det är lungt att skicka i förväg eller om man kan hyra bra grejor. Vi ska åka runt en del i sydamerika innan vi ger oss upp i bergen för att åka, så det hade varit skönt att slippa bära omkring grejorna hela tiden
 
Argentina/chille
Att ta med paa planet brukar kosta c:a 60 eurosar foer en skid-/snowboardutrustning. Att slaepa runt paa grejerna gaar, men aer lite drygt. Vi koepte bil och slapp daermed kaankandet. Om ni bara ska aaka lift finns OK hyrgrejer i oeverfloed paa de flesta stoerre skidorter och i staederna naera dem. Men vill ni ut och utforska lite mindre staellen eller backcountryn aer det baest att ha egna grejer. Lycka till!
 

Snödjup

Snödjup har sommaruppehåll i väntan på vinterns snödump.
Tillbaka
Topp