Campervan i Alperna, frågor från en novis

honkamaa

Medlem
Campervan i Alperna, frågor från en novis
Tjena Freeride, finns det några med erfarenhet av att leva och bo i campervan/husbil under en längre tid i alperna? Jag har tankar på det själv och efterlyser folk som har tips att dela med sig av. En fundering är hur det fungerar med parkering där? Har ni några skidorter med bra möjlighet till att fricampa? Vet att många ställen i Österrike är ganska kinkiga. Jag tänker mig att försöka fricampa så mycket som möjligt för att hålla nere kostnaden.

Är det lätt att hitta folk att åka med där nere? Jag har inte nuläget inte lyckats få med mig någon men har inte heller något emot att resa dit själv. Men för att kunna åka offpist tänker jag att man vill gärna ha någon att åka med av säkerhetsskäl.
 
Campervan i Alperna, frågor från en novis
Hej.
Vi sitter i samma båt. Jag har husbil, novis i alperna och letar turkompis. Bor i Leipzig och kommer inte åka till norra Sverige i november för jobb. Alltså åker jag till Alperna för att testa dem. Tänker också Fricampa och tura främst. Tänkte bara åka dit snön verkar bäst. Även möjligvis pyrineerna om snön verkar bra.

Vad jag har förstått kan man Fricampa på de enorma parkeringar där liftar finns när alla åkt efter de stängt.

Vi kanske kan prata om att gå på någon tur om du vill. :) Har även hund. 2 st.
 
Tillbaka
Topp