din-inställning?

  • Trådstartare Trådstartare MrLayer
  • Start datum Start datum
M

MrLayer

Guest
din-inställning?
Jag köpte (beställde) ett par skidor igår, säljaren var inte säker på vilken din-skala bindningarna gick upp till. Men han trodde 10 eller 12. Men jag funderar på, räcker 10 för mig, som väger 90 kilo? åker hyfsat aggressivt... för om inte måste jag ringa in och ändra bindningarna... (ett par pilot bindningar, och ett par saomon scream extra hot)

/Niclas
 
din-inställning?
OM det är Salomon Xtra hot så kommer den antingen med 9-12 bindningen eller 9-14 bindningen dvs till DIN 12 eller till DIN 14. De bindningarna funkar ok om du inte håller på med alltför "aggressiv" åkning. Hade problem med att de tjuvlöste ganska mycket ( 9-14) men å andra sidan så kanske du tar det lite lugnare på berget än jag.
Lycka till ....
 
din-inställning?
ja, utanför pisten åker jag inte så aggressivt, det är mest i pisten jag trycker på ganska ordentligt!
 
din-inställning?
Själva skalan tycker inte jag spelar in speciellt mycket, utan vad bindingen är gjord av. Jag har en helmetallbindning (racebindning) som går till 18 men har den inte på mer än 10-11, de har aldrig löst ut. Skulle jag däremot ställa en vanlig plastbindning som går till 12 eller 14 på 10-11 skulle den ju lösa ut bara man stirrar på den lite argt.

Jag har dock kört med Salomon 9.14 en hel del, skruvade den nästan i botten, de löste heller aldrig ut. Så det är en riktigt bra bindning skulle jag vilja sälja, Salomon gör över lag riktigt bra bindningar.
 
din-inställning?
om du åker aggresivt så ska du ta så det räcker till. Plocka ett par tävlingsbindningar som går upp till 14-15 ngnstans. Annars är risken att du landar i ngn annan en hård dag i backen. Inget att fundera på. Jag väger 70 kg o har garanterat inte en tanke på en bindning som går under 12.

stay fresh
/Jim
 
din-inställning?
Glöm en DIN 10-bindning om du väger 90 kg. För liten mrginal uppåt. DIN 14 är det enda rätta, eller ev DIN 12 om du är snål.

DIN-skalan är en följetång här på FR
Gör en fritextsökning här på FR:s forum på bindningar, inställning, DIN-skala m m.
Många inlägg, mycket info, många åsikter
/A
 
din-inställning?
Jag väger 110 friska fett kilon å åker "hyffsat aggresivt" (väldigt kul uttryck btw) har salomon 9.14 å dom funkar finfint för mej, löser när dom ska och bara då.

har dom på 12 när jag inte åker sk. "if you fall you die" åk.
Funkar som sagt bra, sen är det ju kul me prylar så köp gärna nått dyrt å fint :)
 
din-inställning?
Nej, det har ju annars varit så med de skidor jag hyrt att de ofta löst ut, fått skruva ner dem i botten för uthyraren skruvar alltid enr dem för lite...

Jo jag vet att man kan söka här på forumet, och det har jag gjort! Men eftersom de på Adams sport här i götet sa att jag borde ha 12, eller 14 och det stod i någon tråd här inne att din-värdet var typ så mycket man väger genom 10. Jag skulle alltså ha 9, vilket jag inte tror skulle fungera så värst bra!

Men eftersom jag får bindningarna till när jag köper skidorna kan jag lika gärna testa och se... Annars blir det ett nytt köp!

tack för hjälpen!
/Niclas
 
din-inställning?
Jag har mina bindningar inställda 50 nr mer än vad jag väger. Enligt mig är det ganska bra. Skulle vilja ha lite hårdare men det är svårt när inte skalan går längre! Jag åker tufft.
 
din-inställning?
Jag väger 10-15 pannor mindre än dig MrLayer, och jag drar mina över 10.
Problemet är även detta - När man drar en bindning gjord för din-10 ända upp till 10 så är fjädern väldigt ihoppressad. Detta innebär att bindningen knappt kan lösa ut när det verkligen behövs. Ska man dra en bindning till en 10-11 (och det rekommenderar jag för dig på 90 kg), så ska den helst gå upp till 14 för att fungera optimalt.
 
din-inställning?
Ingen kunde väl tro att Robban Olsson stentuffa devis att dra i botten och lätta ett halvt varv skulle få sånt genomslag. Man förundras. Över dumheten...

Jag vill bara att ni skruvar med förstånd. Ta reda på I DETALJ hur din bindning funkar, hur inställning av utlösningskraft och förspänning görs på bästa sätt. Fråga en kunnig bindningsmekaniker, inte nån spoling till uthyrare. Håll efter grejorna, torka av dom, skruva ur fjädern ibland, inspektera och smörj.

Sen skadar det inte att åka fort. Trillar man så vet man med säkerhet att grejorna åker av i a f. Sen kan man ju slå sig på annat sätt förstås, men knäna klarar sig oftast. Dom mesigaste vurporna ger dom svåraste skadorna (läs knän), speciellt med bindningarna "Robbaninställda".

Av olika orsaker lägger jag mig alltid i när det gäller bindningstrådar.

Lev väl!
Eder, Ace DG
 
din-inställning?
hehe, men eftersom mina bindningar då gick till 10, och uthyrarna redan skruvat dem till 8.5 - 9, så är det väl inte konstigt att jag var tvungen att skruva åt dem till botten eller? Sedan är jag ju inte så dum att jag inte testar att de verkligen löser ut efteråt! Det fungerade utmärkt.

 
din-inställning?
Din-inställningen bygger på din vikt, längd, hur stora fötter du har och åkskicklighet. Omöjligt att på ett forum avgöra vad man ska ha för inställning. Kommer man fram till att man tex ska ha Din-10, bör man välja en bindning som går till 12 el 14, för att skruva en fjäder i botten är inte bra. Lika dåligt är det att ha ett par 14 bindningar och ha inställningen 8 tex..
 
din-inställning?
Lyssna på Tobbe, Ace Den Gamle och Richi. Du får nog prova dig fram till hur hårt du behöver dra själv, men börja för guds skull prova i rätt ända av DIN-skalan.

Kolla även http://www.freeride.nu/forum/thread.php?t=10246 som jag själv skrev för något år sedan då jag skulle ta upp skidåkningen efter många år på haschpulka. Under året som gått har jag provat mig fram med DIN-inställning på 12-, 14- och 18-bindningar. De jag gillar bäst är ett par Rossignol Free 140 (DIN 5-14 inställda på 10) vilket verkar stämma med att bindningen funkar bäst mitt på skalan.
 
din-inställning?
Gelendesprung: Jag har redan kollat på den tråden...

Varför jag skrev denna tråden var mer för att kolla om jag borde köpa nya bindningar om de jag får bara går till 10 eller 12..! Jag har såpass mycket vett i skallen att jag testar så att de går att lösa ut före jag tar mig ut i snön! ;)

AndersMerenius: Den sidan har jag också sett, men den kan itne stämma ett dugg! Enligt den ska jag ha DIN på 6, och det lovar jag, det går inte.. hehe
 
din-inställning?
Då va det dags igen...bindningstråd igen...Kan inte hålla mig, måste bara lägga mig i. För erkänn att ni tycker att det e sååå jävla coolt att skruva de stackars bindningarna i botten...!! Gärna lika långt som "bakåtvoltsmuppen" gör, för så duktiga och så hårt åker ju alla som åker sig upp till Sälen en vecka om året...!!

Så här är det (fakta)!
Du klarar dig lätt med den bindningen. Bindningarna är till för att lösa ut, det är en tanke med det! Efter ett par korsbandsskador börjar man att förstå det, tro mig! Det du skall vara noga med är att få en bindning som inte är gjord av för mycket plast eller som löser ut rakt bakåt-uppåt.. Det kan mynna ut i många "tjuvsläpp".
Ser du bara till att skaffa en sådan bindning, så räcker en DIN-skala på 12 lätt! Att skruva skruva en bindning över det innebär att du aldrig vill att dom ska lösa ut... och då finns det betydligt smartare och billigare knep att ta till.. Det innebär också att den dagen det händer att du faller illa så är du villig att låta både knä och skida pulvriseras...(det händer faktiskt, titta på tävlingsåkarna som faller, blir bara småflis av laggen...har faktiskt lyckats sabba ett par själv också..)

Var lite ballare än alla andra här och ställ dom på det som är rekomenderat, skulle tippa att det blir ca. 8 i ditt fall beroende på skostorlek.

Precis som Richi nämnt ovan så går bindningarna till 12 eller 14 bara för att dom ska klara av att ställas på ex. 10 utan problem, en fjäder om dras i botten kan göra så att bindningen inte fungerar alls som den ska.
Salomons S-serie håller bra kvalité och det kommera att funka perfekt.

Kom ihåg en grej till... står du rätt på kidorna, landar rätt, åker rätt etc. löser inga bindningar ut oavsett vad du ställer dom på... Gör du inte det så låt dom göra sitt jobb och lösa ut!

//
 
din-inställning?
Jo, jag håller med dig. Men som jag haft de senaste åren (när bindningarna i princip alltid löst ut för ingenting) är det lätt att skada sig! Jag har flugit in i ett träd med huvudet före på grund av att bindningen släppt utan att jag varit direkt ostabil i åkningen. Okej, det är som du säger, att om man åker helt perfekt löser de inte ut fast jag har de inställda på 7. Men om jag gör en lite för snäv sväng, som egentligen inte skulle vara ngon fara, ska bindningen inte lösa ut...

Sen vet jag inte vilka du syftar på som tycker det är så coolt att dra bindningarna i botten, jag är dock inte en av dessa, för efter att ha varit med om ett par rejäla vurpor och brutna nyckelben kan jag lova dig att jag tar säkerheten framför att vara "cool".

Men jag lovar att jag ska kolla upp bindningarna jag får, kan ju skriva här vilka det blev sen när jag fått dem! så får ni veta hur det gick tillslut med min fråga =)

/Niclas
 
din-inställning?
Salomons S914 bindningar tar hänsyn till kanttryck på tådelen.

Dvs om du svänger och trykcer till som attan så ökar mothållet i bindningen i liknande grad (allt enl säljaren på Team Sportia men det går säkert att läsa sig till på Salomons hemsida också).
Mao så länger du åker rätt och trycker i sväng löser de inte lika lätt - släpper däremot trycket på plattan på "fel sida" så kommer bindningen att lösa ut lättare (då detta antagligen beror på att din snuda är på väg att fara i backen :D )

Jag 31 bast, 190 cm, 97 kg, 29.5or (335mm) på fötterna fick 9.5 av killen i butiken (av max 14). Åkt ca 15 veckor (=15 år) så är väl medlmåtta antar jag. Gillar branta nerfarter. Har åkt på 9-9.5 på Tyrolia FreeFlex innan utan problem med fejkad utlösning :D

Boogie
 

Snödjup

Tillbaka
Topp