Pigga pistskidor

greger2

Ny medlem
Pigga pistskidor
Tjenare Freeride!
Har åkt på hyrskidor sedan barnsben. Det har varit praktiskt att inte äga skidor, men nu har jag fått nog.
Jag är trött på:
* när kompisarna är i backen, och jag hyr skidor
* jag lämnar tillbaka skidorna, när kompisarna åker skidor
* jag får alltid för mjuka himla nybörjarskidor som man måste gå och byta efter första timmen
* att uthyrningen tar extra betalt så fort man vill ha skidor som inte beter sig som plankor.
* att punga upp om och om igen..

Kan ni hjälpa mig att hitta ett par bra skidor för mig?
* 85- 90 % i pisten
* 80 kg, 180 cm lång
* trycker på hårt och kör ganska fort
Jag söker pigga och glada hårda skidor med kort svängradie. Skidor som kämpar emot lite när man trycker på. Trots att jag hyrt skidor har jag nog ändå snittat 15 skiddagar per år senaste 15 åren (be mig inte räkna på den affären).

Jag tänker att jag kan köpa skidor och bindning på nätet och sedan åka och prova ut lämpliga pjäxor i butik för att få något som sitter bra.

Ge mig alla tips ni någonsin kan! :D
 
Pigga pistskidor
Ja att hålla på att hyra skidor kan va hemskt. Man spelar tärning om veckans/dagens skidupplevelse.

Skulle välja någon av skidorna nedan framför den du tagit fram. Den första är något bredare 76 mm.
https://www.voelkl.com/us/skis/piste-all-mountain/efficiency/code-uvo-e.html 76 mm under midjan.
Völkl har även andra liknande skidor typ denna:
https://www.voelkl.com/us/skis/race/racetiger/rt-rc-uvo-neon-orange.html


Och denna: Något längre svängradie än "kort" men också en bredd som funkar för uppkörda backar. Denna är kanske inte vad du frågar efter men skidan leverar kickar ur svängen, dock något större svängradie n Völkl sc:
https://www.skistar.com/sv/Shop/Alp...81-incl-xl-tcx-120-d-1516-blackorange-147127/


Sen har vi några runner upps här nedanför också:

En liknande ifrån head(mins inte hur den var att åka på dock): http://alpingaraget.se/sv/product/25954/head-isupershape-rally-m-prx12

Nordicas bidrag: http://alpingaraget.se/sv/product/23675/nordica-dobermann-spitfire-pro-evo-m-n-pr

och Fischers: http://alpingaraget.se/sv/product/25867/fischer-rc4-worldcup-sc-pro-m-rc4-z12-pr
 
Pigga pistskidor
greger2 sa:
Kan ni hjälpa mig att hitta ett par bra skidor för mig?
* 85- 90 % i pisten
* 80 kg, 180 cm lång
* trycker på hårt och kör ganska fort
Jag söker pigga och glada hårda skidor med kort svängradie. Skidor som kämpar emot lite när man trycker på.
Spontant låter det som du är ute efter ett par SLCarvers, dvs ett par korta, smala, styva skidor med kort svängradie (11-13 meter). Det du hittar i butik är "enklare" versioner av tävlingsskidor för slalom (specialslalom). Alla större märken har denna typ av skidor och du har redan fått en del förslag. För fullvuxna män är 165 cm lång skida rätt val.

Dessa skidor är fantastiskt roliga på hårt och välpistat underlag men kräver god teknik och att man ligger på skär mest hela tiden. När pisterna börjar bli uppkörda kan det bli riktigt jobbigt med en skida som vill svänga hela tiden och lätt skär fast. De flesta av oss som har ett par SLCarvers har dem inte som enda skida utan har även ett (eller flera) par bredare, längre skidor med större skärningsradie som fungerar hela dagen. :-)

Så är det verkligen ett par hårda skidor med kort svängradie du ska ha? Dagens moderna skidor kämpar inte emot utan är mycket svängvilliga, kämpandet får du stå för ... ;-)

Beställ Åka Skidors prylguide där olika typer av skidor är testade så får du en uppfattning om vad jag pratar om. http://shop.akaskidor.se/aldre-nummer/aka-skidor-2015-05-950.html

/MM
 
Senast ändrad:
Pigga pistskidor
Pigga pistskidor
Tjenare!
Först och främst vill jag ge ett stort TACK för alla grymt värdefulla tips jag har fått!

Spontant tänker jag att man är beredd att ta lite jobbigare eftermiddagar, för jag misstänker att det tvingar mig att jobba på tekniken i större utsträckning än om jag bara köper lugnare skidor. Beskrivningen som Mountain_man ger av SLcarver låter faktiskt väldigt lockande för mig!

Vad jag inte riktigt förstår är hur jag utifrån specifikationer ska kunna utläsa om skidorna passar mig eller inte. Jag tänker att jag borde leta efter en smal och kort skida med kort svängradie, men så enkelt verkar det inte vara?

Av de skidor som Erik listar så skiljer de sig rätt rejält från varandra - åtminstone i specifikationerna. Vad skiljer dessa mot den Rossignolskidan jag letade upp som Kottla gillade?

Och hur vet jag att jag köper skidor som är lagom hårda? Det finns ju inget värre än att få för mjuka skidor?


Återigen: TACK :D
 
Senast ändrad:
Pigga pistskidor
Just när du verkat zooma in till smala skidor med kort svängradie, och det bara återstår att välja modell vill jag ändå krångla till det och backa ett snäpp.

Är du riktigt säker på att du vill ha så smala skidor och så kort radie? Det är ju väldigt specialiserat och optimerat för snöröjd, stenhård pist, och om man gillar att åka fort så är ju skidor med radie på 11-13m, åtminstone för mig, extremt läskigt.

Har du hyrt / provat skidor som Völkl RTM 84? De fungerar hela dagen och till "allt" i pist.

(Körde några år med Völkl RTM 84 som smalaste skida och jag behöver inget smalare. Från i år har jag Hendryx 917 som smalaste skida (95mm), men dessa säljs ju tyvärr inte längre.)
 
Pigga pistskidor

@Pistgubbe
Mja, det ligger kanske något i det du säger. Jag har inte provat völklskidan, och jag har inte heller riktigt ordning på hur 'smala' eller breda just dom skidorna jag gillat har varit..
Kanske borde jag kanske välja något som är aningen mer allmänt än vad jag är mest sugen på..

Jag kanske skulle kunna ge exempel på två par skidor jag har hyrt och haft riktigt roligt med.?

Atomics redster ST, den var riktigt pigg och rolig att åka på. Vet ej årsmodell, men dom såg ut såhär:
18778551.jpg


Sen har jag även åkt på nordicas spitfireskida, vet inte om det var Pro eller TI. Den var också fantastiskt härlig! Den skidan var nog nåt år äldre, dock. Testade nog aldrig dessa utanför backen, men jag vill minnas att man fick mycket respons när man tryckte på ordentligt! Jag gillade att skidan var såpass styv som den var..
 
Pigga pistskidor
Ok, Atomicen har ju väldigt snäv radie och är väldigt smal. Den har jag inte testat.

Jag har dock testat Nordica Spitfire Pro, 176cm, olika par vid olika tillfällen. Gillade den skarpt. Den har ju dock radie på 15.5 och det är ju ändå långt från de 11-13 som det talades om ovan.

Lånade ut mina Hendryx 917 till en kompis som körde på Nordican och han ville inte byta tillbaka. Han lyckades hitta ett beg par och slog till direkt. Vi säger båda ungefär likadant, att även om Nordican är en jätteskön skida så har den ingen chans mot en bredare racer som 917. Men det är ju som sagt ett elände att min varmaste rekommendation inte tillverkas.

Har också en känsla av att det görs mycket i bredden 85-95mm som skall vara "all mountain" men som är kassa på allt. Har provat några olika modeller som varit hemska. Völkl RTM 84 är dock ett säkert val enligt mig.
 
Pigga pistskidor
Pistgubbe sa:
Ok, Atomicen har ju väldigt snäv radie och är väldigt smal. Den har jag inte testat.

Jag har dock testat Nordica Spitfire Pro, 176cm, olika par vid olika tillfällen. Gillade den skarpt. Den har ju dock radie på 15.5 och det är ju ändå långt från de 11-13 som det talades om ovan.

Lånade ut mina Hendryx 917 till en kompis som körde på Nordican och han ville inte byta tillbaka. Han lyckades hitta ett beg par och slog till direkt. Vi säger båda ungefär likadant, att även om Nordican är en jätteskön skida så har den ingen chans mot en bredare racer som 917. Men det är ju som sagt ett elände att min varmaste rekommendation inte tillverkas.

Har också en känsla av att det görs mycket i bredden 85-95mm som skall vara "all mountain" men som är kassa på allt. Har provat några olika modeller som varit hemska. Völkl RTM 84 är dock ett säkert val enligt mig.
Det finns ett par 917 uppe på köp och sälj.
https://www.freeride.se/admarket/ad.php?id=133223
 
Pigga pistskidor
Atomic redster lär väl va runt 69 mm på mitten. Ja spitifireskidan är en okej skida. Har själv den gammla varianten utan rocker. Men numera finns det bättre skidor som levererar mer kraft och mer kraft hela dagen. Om du ändå vill hålla dig med en inte allt för stor midja så kan du titta på dessa två på sportconrads rea:

http://www.sport-conrad.com/en/skii...ml?force_sid=b9e5e0c8b1c260ea6cc1e115e0fdad31

http://www.sport-conrad.com/en/skii...ml?force_sid=b9e5e0c8b1c260ea6cc1e115e0fdad31

Om backen är hyfsat slät så funkar dom bättre än den gammla spitfireskidan som du gillade. Dom kommer att kunna göra dina lår riktigt trötta.

Är det än mer uppkört så kan du ta dig en titt på rtm 81:
https://www.skistar.com/sv/Shop/Alp...81-incl-xl-tcx-120-d-1516-blackorange-147127/

Och RTM 84 och 86. Dessa skidor har dock en nåågot större radie än RC skidan, men fungerar bättre när det är mjukare o mer uppkört.

Ja det är svårt att veta vilka skidor som är för mjuka innan man provat dom. Anledningen till att jag mest råkar rekommendera VÖLKL är för att det blivit så att jag mest provkört såna, o för att dom nästan alltid håller måttet när det kommer till att leverera en lekfull och kraftfull skida. Men andra märken har säkert liknande modeller som är lika bra.
 
Pigga pistskidor
Nu vill jag inte sno dem framför näsan på dig
@greger2 när Mickey letade upp dem åt dig, men om du inte slår till på dem idag så köper jag dem till min son imorgon. (Han kör just nu på min avlagda RTM 84.)
 
Pigga pistskidor
Tack
@Skidsuge-Erik också! Bra tips som tåls att tänkas över.

Jag måste nog helt enkelt bestämma mig för hur extrem jag ska vara. Det känns som att de flesta menar att jag gör klokare att hålla mig till en lite bredare skida! Det känns som att jag nu har fått flera bra modellförslag på respektive kategori, så egentligen är det väl bara att jag bestämmer mig och slår till.?

Bör jag tänka på något när det gäller bindning? Har aldrig någonsin - vad jag vet, haft problem med bindningar hittills..
 
Pigga pistskidor
Dom flesta skidor som vi pratat med kommer med bindning. Jag väger 87 kg och tänker aldrig på om bindningarna skulle va för veka eller så. Dom vi tittat på har väl bindningar som går upp till 12 DIN eller mer.

Så bindningarna behöver du nog inte tänka på..
 
Pigga pistskidor
Även om du är trött på att hyra, skulle du kunna tänka dig att göra det en gång till?
Med den input du har fått här om lite bredare skidor, hyr såna.
Jag vet ju inte var du åker, men iaf i Åre borde det väl finnas ett visst utbud av bra skidor i Frontside- och Allmountain-segmenten?

Allt detta för att få ett par skidor du är nöjd med hela dagen och som du har glädje av de där sista 10-15 procenten.

Och det allestädes närvarande rådet: åk på en skidtestarhelg...
 
Pigga pistskidor
Tack alla!
@phatfred Jag tar en liten sväng till sälen i helgen med målet att prova ut prylar!
Med lite tur kanske jag till och med har möjlighet att köpa ut fräscha begagnade hyrskidor till ett bra pris :)

Nån som har tips på vart jag borde gå, eller vart jag absolut inte borde gå?
 
Pigga pistskidor

@greger2
Skistarshop i Tandådalen har en hel del roliga testskidor (åtminstone fanns det i början av säsongen) bland andra Völkl RTM 84. Även Stadium i Hundfjället brukar ha ett bra sortiment av testskidor. Dessutom är chansen god att göra en bra affär eftersom de brukar sälja ut till bra priser under påsken! :-)

/MM
 
Pigga pistskidor
Jag vill slå ett slag för att du skaffar dig en pistskida om det är det du vill ha.
Enda bredare alternativet, som funkar någorlunda är Völkls RTM 84/86 (86:an är den klart bästa av dessa 2) samt 917.

Mitt förslag är att du kikar på Head Supershape, exempelvis Titan eller Rally.
Titan är 80mm i midjan och Rallyn är 76mm.
Då får du lite mer bärighet när det blir uppkört men fortfarande det uppträdande man kan kräva av en pistskida.
Supershapeserien är riktigt trevliga bekantskaper i pisten, lättåkta, carvar bra och har bra bett på hårt.
Och jag kan personligen gå i godo för att KERS systemet funkar...
(jag trodde detta var något en fånig marknadsförare hittat på, men det funkar.. Jag lovar. Jag har nämligen testat och fick mig en liten nätt överraskning.. Behöver jag säga att konsekvensen blev att jag ramlade?)
Kontentan: du behöver inte vara orolig att Supershapelaggen är för "enkla" för dig.

Jag tycker nämligen att, väljer du någon av de bredare alternativen så blir det en kompromiss.
Då blir det en "all mountain" skida. (även om dessa ovan nämda lagg går som skållade bävrar i pisten..)
Inget fel alls att välja "all mountain" lagg men det är och förblir en en kompromiss.
Det tycker jag du ska vara på det klara med när du väljer lagg.
(personligen har jag, i min kompromiss i skidvalet, valt Rossignol E100 som min "huvudskida". Går fantastiskt i pisten och funkar helt ok utanför. Dock så har jag ett par GS Racelagg, ett par Supershape Speed och ett par Katana som jag kan välja mellan utifrån behov..)

917.. Det är en extrem skida. Jag har haft flera par Hendryx så jag vet.
Rent fantastisk i pisten.
Är de fixade och trimmade perfekt så finns det ingen "köpepistskida" som har det bettet och spårviljan.
Jag påstår att de har bättre bett på ren is än rena FIS WC SL lagg.
Men, det är en extrem skida som kräver 100% insats i varje åk för att få den till att prestera.

Hoppas detta hjälpte dig lite i din jakt på nya lagg!
 
Pigga pistskidor
Jag har ett par Nordica Dobermann Spitfire edt och är grymt nöjd med dom. Det är en styv skida men den är ändå väldigt lättåkt och har bra grepp. Ganska kort radie men ändå tillräckligt stabil för mig i alla fall. Riktigt rolig pistskida. Har provat Head Supershape speed och Magnum och dom tycker jag inte alls är lika bra. Känns mesigare och har sämre grepp. Har också provat årets Völkl RTM 84, den gillade jag. Stabil och bra grepp. Perfekt om man gillar lite längre svängar men vill man kunna trycka till kortare carvingsvängar så är Nordican mycket bättre.
 
Pigga pistskidor
Spännande tråd!
Har inte testat alla skidorna som nämns men en del!
Om det är pisten du prioriterar o en välpistad sådan tycker jag du ska testa Atomic Redster SL, jag upplever dom som styva (och tunga), Nordican är lite bredare men riktigt lättåkt, dock för lite större svängar.
RTM84 eller skidan som jag åker på Extreme PT84 är inte lika snärtiga som en SL-Carver men ger glädje efter lunch!
 
Pigga pistskidor
Jag har provat flera pistskidor senaste åren, med betoning på kortsväng. Inga har varit lika bra som Rossignol Hero Elite ST Ti. Möjligen Head Rebels.

Jag skulle inte tveka en sekund, jag har 172 längden (14 radie). Jag är 195 cm lång. Var noga med att de ska heta Ti (Titan).

Såg att någon klistrade in de "vita" Atomic här, min kompis köpte sådana ifjol. Han är sådär nöjd, provkörde mina i Vemdalen för några veckor sedan och nu vill han köpa nya igen....

Jag gjorde som du, testade en skida jag gillade. Sen köpte jag dem och nya pjäxor (Lange XT 130 low volume). Jag är skitnöjd!! Pjäxorna är inte perfekta ännu men jag gick ner en storlek för att få så tajt som möjligt så det hade jag räknat med.

Ska bli kul att se vad du väljer!
 
Pigga pistskidor
greger2 sa:
https://www.skistar.com/sv/Shop/Alpint/Skidor/skidpaket/hero-elite-st-incl-axium-120-tpi2-142710/

Skulle denna skida kunna passa mig?
De här är utan Titan, jag skulle råda dig att köpa de som heter ST Ti.

Hittar du dem inte i nån butik i Sverige, använd ebay!

/Jimmy
 
Pigga pistskidor
Bud66 sa:
Jag tycker nämligen att, väljer du någon av de bredare alternativen så blir det en kompromiss.
Då blir det en "all mountain" skida. (även om dessa ovan nämda lagg går som skållade bävrar i pisten..)
Inget fel alls att välja "all mountain" lagg men det är och förblir en en kompromiss.
Det tycker jag du ska vara på det klara med när du väljer lagg.
Jag håller med om i princip allt Bud66 skriver, men skulle ändå vilja skjuta in följande:

Varje, precis varje, skida är en kompromiss. Väljer du smalaste smala så kompromissar du bort egenskaperna i uppkörd eftermiddagspist. Jag körde länge på rena race-skidor, helst riktiga race-stock, men de är bara inte lika bra på eftermiddagen som ett par 917, RTM 84 eller liknande, och om man inte planerar att byta skidor efter de första tre timmarna på dagen så tycker jag inte att smala race är bästa valet.
 
Pigga pistskidor

@greger2
Men ... om du verkligen vill ha ett par korta, styva, dämpade kortsvängsskidor. Varför inte gå på "the real thing", tävlingsskidorna, racestock. I den hårda förmiddagspisten blir du kung! Skidan svarar direkt och exakt på din kantning och släpper aldrig greppet (det är underlaget som ger sig först eller möjligtvis du ...). Och ... ja ... det är stor skillnad mot de "friåkningsskidor" du hittar i butik. Det här är precisionsverktyg! :-)

Völkl Racetiger Spedwall SLR FIS med Marker Xcell 12 för 599 euro
http://www.3s-ski.de/voelkl-racetiger-speedwall-slr-fis-slalomcarver-mit-xcell-12-bindung/

Rossignol Hero FIS SL med Rossignol Axial 150 för 599 euro
http://www.3s-ski.de/rossignol-hero-fis-slalomcarver-ski-2016/

Jag har inte kört Völklen men jag har svårt att tro att den gör någon besviken, jag har däremot gjort några åk på Rossen och måste säga att det är en mycket trevlig skida ... personligen skulle jag 7 dagar i veclan välja någon av dessa skidor eller motsvarande framför vad du hittar i en vanlig butik.

Men sen är det så klart det där när det börjar bli uppkört och/eller löst i pisten, då är en bred pistskida med rocker att föredra. Själv kör jag ett par Völkl RTM 86 i 182 cm som går fantastiskt bra från stenhård morgonpist till uppkörd vallig eftermiddagssmet.

/MM

PS! Det här är priser som kan få vem som helst att "drägla" ... DS
 
Senast ändrad:
Pigga pistskidor
Bästa rådet är väl helt klart att provköra på en anläggning och köpa de som känns bäst! Då blir du sällan missnöjd....

/Jimmy
 
Pigga pistskidor
Provade salomons xrace igår i eftermiddagspisten. Spännande skida! Roligt att man får kämpa och kul att man tvingas att åka ordentligt. Stenhård! Dock ganska tunga och på något vis tröga i pist, men det kanske mest berodde på underlaget?
Vad har ni för tankar om dessa relativt allt annat som diskuterats i tråden?
Känner att jag troligen inte klipper till på dessa..
 
Pigga pistskidor
Testat hero st. Skitkul skida, men mjuk och dåligt kantgrepp.
Har inte hittat ti-modellen att testa, men den hade verkligen kunnat vara intressant :)
 
Pigga pistskidor
greger2 sa:
Provade salomons xrace igår i eftermiddagspisten. Spännande skida! Roligt att man får kämpa och kul att man tvingas att åka ordentligt. Stenhård! Dock ganska tunga och på något vis tröga i pist, men det kanske mest berodde på underlaget?
Vad har ni för tankar om dessa relativt allt annat som diskuterats i tråden?
Känner att jag troligen inte klipper till på dessa..
Jag kör 8.8 xdrive FS 179 cm och upplever inte dom som tunga, men det är ganska dämpade skidor a la racing-manér, så gillar man inte raciga skidor är dom inte rätt. Upplever heller inte att dom är lika styva på som man kan tro när man handflexar. Men dom mår klart bäst av att köras friskt, som en luftkyld 911. Dom belönar bra teknik på ett väldigt tydligt sätt, samtidigt är dom inte svåra att kasa omkring med. Har inte testat 8.0 eller Xrace, så har inte koll på hur dom skiljer sig. Men xrace är väl än mer racig/endimensionell.
 
Senast ändrad:
Pigga pistskidor
Hej igen!
kollade inte upp slipningen på hero st. Men skidorna kändes mjukare och skar sämre på isiga partier mot annat jag testat. Men de var otroligt pigga, så jag klurar på om inte DN hårdare sådan vore drömskidan?

Testade även heads Rebels islr. Hårdare, men inte riktigt lika pigga, tyckte jag. Bra på isiga partier. Kul, men inget som stack ut.

Provade heads Magnum sist. Lika dom andra headen, tyckte jag. Grymma när tempot är högt, men suger i blå backar.

Alla dessa 3 skidor var otroligt mycket lättare att slöåka på än salomons monster. Nu lutar det nog mot att köpa heroskidan i monsterversion från Tyskland :)
 
Pigga pistskidor

@jarnebring

Japp. Jag har ägt och åkt på race stock skidor från bla. Head, Rossignol, Atomic och Salomon.
Så det har jag allt gjort. Och håller ändå 917 som den skida jag åkt som har det mest extrema kantgreppet.
 
Pigga pistskidor
Senast ändrad:
Pigga pistskidor
jarnebring sa:
kozygin sa:
jarnebring sa:
Dåligt kantgrepp? Låter inte rätt. Kollade du kanterna, var dom skarpa/rätt preparedade?
Det förstår jag absolut, ST Ti är klart bättre grepp i.
Jo, men "dåligt". Det lät förvånande.
Kantgreppet är helt beroende av kanternas status ... så det är lätt att få en felaktig bild av en skidans kantgrepp om de är dåliga. Men, det är klart, är skidan allt för mjuk (avseende vridstyvhet) och odämpad hjälper inte ens perfekta kanter om det ska köras hårt och brant! Men, viktigt att kolla kanterna om man tycker en skida inte levererar i kantgrepp.

/MM
 
Pigga pistskidor
Bud66 sa:
@jarnebring

Japp. Jag har ägt och åkt på race stock skidor från bla. Head, Rossignol, Atomic och Salomon.
Så det har jag allt gjort. Och håller ändå 917 som den skida jag åkt som har det mest extrema kantgreppet.
Vi får föreslå för Hirscher och gänget att dom kör på 917 istället för WC SL när det är balkat och isigt, så att dom får ordentligt grepp.
 
Tillbaka
Topp