sjokeckset
Ny medlem
Placera bindning på twin tip - hur åker ni?
Ska alldeles straxt lägga min order på sport-conrad men blev osäker på minplacering av bindningen. Alternativen jag inte kunde bestämma mig mellan var Marker Schizo (+3) och Freesyle (+6). Min känsla sade mig direkt att jag skulle köra på Freestyle (+6) men jag blev osäker. Jag ska köpa ett par Völkl Wall 10/11 och ett par Salomon STH 14 Driver. Jag vill använda dem för att åka park, hoppa men även emellanåt kunna dra en repa eller två i pisten, nog för att jag även i den kommer leta efter möjligheter att hoppa och snurra.
Bör jag placera dem Freestyle (+6) eller ska jag köra Marker Schizo (+3)? Hur placerar ni era bindningar och hur åker ni?
Bör jag placera dem Freestyle (+6) eller ska jag köra Marker Schizo (+3)? Hur placerar ni era bindningar och hur åker ni?