Skummat igenom tråden, men inte hittat något svar på det här. Kanske missat dock.
Anyway - är det nån som monterat QKs med "vanliga" verktyg? Såna man får tag i på biltema alltså. Jag tänker att det mesta har jag ju redan hemma, men det är ju lite "småfel" dimensioner på det mesta eftersom QKs verkar tycka att jänkar-standard är det som ska användas (bortsett från att de använder M5-gängor i insertsen? Pick a side damnit!). Anyway - är det nån som testat montera QKs med vanliga metriska verktyg? Vilka använde du? Har det funkat?
Jag tänker spontant att 6.5 mm borr vara nära nog för att borra ut hålen (eller möjligen 6 mm?), och sen skruva i insertsen med M5-skruv+bult-tekniken. Men gängtappen? Finns det något som är gott nog?
(Skulle det vara annorlunda med BF-inserts är det tyvärr inget alternativ för mig, nackdelen med att bo i Norge är att det är sjukt struligt att köpa nåt från utanför landets gränser och QKs kan jag få tag på från norsk butik.)