Victors
Aktiv medlem
Switch 5:a upp på 5-åring, 180 ner.
Precis, alla barnfamiljer skulle strunta i skidåkningen bara för att barnen åker runt i parken hur som helst och tror att det är fritt fram. Seriöst, blir redigt förbannad på barnen som skråar i ladningarna, hur jävla svårt kan det vara? Det är inte tillåtet att åka i landningarna om man inte ska hoppa och om barnen inte klarar av det så har dom fan inget att göra i parken. Dåliga föräldrar det är vad ni är som tillåter barnen att köra i parken och riskera sitt eget liv, skulle ni låta dom göra samma sak på en väg?Svirre sa:Det finns många idioter i den här historien, först och främst han som hoppar som har en skyldighet att se till att landningen är fri, men uppenbarligen skiter i det. Sen har vi alla de som tycker det är coolt att en femåring nästan dör.
Som att köra i sjuttio på en trettioväg och ge tusan i att kolla om nån står vid ett övergångsställe och sen skylla på föräldrarna att det går illa, samtidigt som det står ett par bredvid vägen och säga "wow, fett, det där ska jag också göra".
Nej folk, fortsätter den här attityden kommer parkerna förlora sitt existensberättigande. Hur mycket ni än ogillar det är det alla familjeföräldrar som till mesta delen står för skidanläggningars inkomster och är de missnöjda blir skidanläggningarna ledsna, 90% av alla härinne skulle inte vara i fjällen om det inte vore för era föräldrar till exempel.
Skärp er och ta vara på varandra och se er för, så kan alla komma hem lyckliga från en fjällsemester, även småbarnsföräldrar.