Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Njae, till Rusutsu tar jag inte med en sju år gammal son. Han får inte ut något mervärde av att åka dit, tycker jag.Känns faktiskt mer Japan, men kan inte för mitt liv komma på vilken skidort det skulle vara. Skylten känns helt klart Japan
Men får väl klämma till med en chansning på Rusutsu
Nej, inte Tegefjäll heller.Tegefjäll![]()
Vi har redan påbörjat operation övertalning på 5-åringen. Hon verkar faktiskt lite småsugen på Japan nu...Njae, till Rusutsu tar jag inte med en sju år gammal son. Han får inte ut något mervärde av att åka dit, tycker jag.
Jag hade en fin Rusutsu-bild, men den var alltför lik en bild från min recension därifrån och den genvägen vill jag inte bjuda på.![]()
Nej, inte det heller.Kan det vara Skogis i "Björnen" då?
Inte Branäs heller, nej.Branäs kanske?!
Ramis är det! Mickelina-stigen. Det var de skidorna han fick i uthyrningen.Va fan, det måste ju vara Ramis. Men känns konstigt med raceskidor där...
Haha! Åkte några hundra meter därifrån för 1,5 vecka senRamis är det! Mickelina-stigen.
Visa bilaga 6291Det var de skidorna han fick i uthyrningen.
NopeDrakryggen kanske?!
NixSinnicohkka?
Snyggt! Inser så här i efterhand att vi går på den här kammen https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0EQzeM/de-dog-pa-bergetTjäktjatjåkka?
Den artikeln har jag inte sett.Snyggt! Inser så här i efterhand att vi går på den här kammen https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/0EQzeM/de-dog-pa-berget
Tillbaka till @PisteCarver igen då![]()
Mm, Sielmatjåkka åkte vi dagen innanDen artikeln har jag inte sett.
Jag måste erkänna att jag aldrig varit i norra Sverige, men jag är hyfsad på geografi och efter att ha hittat namnet på det karakteristiska berget i bakgrunden och sedan berget Nallo i förgrunden, var det bara att approximera avstånd och vinkel till er position på en karta.
Otroligt vackert där uppe (antar att bilden är från vårvintern?), och beundrar er för de äventyr ni ger er ut på. Hamnar ni i en lavin så långt från civilisationen är ni ju "rökta"!?
Jag har åkt off-pist, men bara liftburen i Alperna och i unga år innan jag blev förälder. Sedan blev jag lite för "ängslig" för att fortsätta med det.
PS. Bilder från Alperna har jag mycket lättare att känna igen, där har jag sett många vyer och har ett lite nördigt intresse för berg.
Ny bild kommer men sedan går jag och lägger mig (måndag i morgon)
Szczyrk Mountain Resort
MUST*Jag har mailat in bilderna till min kontakt på MUSK. Snart vet jag vad som står på skyltarna.![]()
Kan tyvärr varken bekräfta eller förneka ngt. Vi har iofs redan identifierat Elon MUSK på en av bilderna.MUST*
MUSK skulle möjligen vara en kontakt, men knappast på MUST![]()