STORPOTATEN
Aktiv medlem
Var är bilden tagen? (Regler i 1:a inlägget)
Nej, men korrekt land!Finsteraarhorn?
Nej, men korrekt land!Finsteraarhorn?
Javisst, Bietschhorn 3934 möh är det naturligtvis. Ständigt närvarande i dessa delar av Schweiz.Jamen, då slår jag till på mäktiga Bietschhorn.
Bra zoom på bilden, är det "Munken" och "Jungfrun" där bakom till vänster?
Jamen, då slår jag till på mäktiga Bietschhorn.
Bra zoom på bilden, är det "Munken" och "Jungfrun" där bakom till vänster?
Kunde du såna ord redan på mellanstadiet?Låter som en sån där Bellman-historia från mellanstadietiden.
Det var Bellman, en munk, en jungfru och en horny bitch.![]()
Korrekt!Längst till höger ligger Monte Vioz 3645 möh, och nedanför det ligger trevliga Pejo! Men Vioz är inte högst här.
Kan inte urskilja vare sig Zebran eller Ortler, även om kanske en millimeter sticker upp någonstans runt Punta San Matteo.
Så jag säger Monte Cevedale på 3769 möh.
Jag tror det är dags att se om någon annan är intresserad av att leka, så gäddorna får vila lite på bänken. Grattis.Korrekt!
Monte Cevedale syns några toppar till vänster om Monte Voiz.
Det finns ytterligare en topp över 3700m i bilden och ett antal över 3600m.
Mäktig utsikt där från toppen av Presena och vänder man sig om 180 grader så är bergen nästan lika höga åt det hållet och man kan dessutom på nära håll också se två stora ”glassar”.
Trevlig skidort där!
Din tur @STORPOTATEN !
Där är visserligen många ”gälar” i bilden, men är du säker på att det är ”gäddor”…?Jag tror det är dags att se om någon annan är intresserad av att leka, så gäddorna får vila lite på bänken. Grattis.
Vad heter glaciären?
Visa bilaga 46080