Freeride-helgen: Dag 4
I söndags rundades Freeride-helgen i Åre av. Här är Jesper ”Jeppenator” Norén och fotograf Andreas Timfälts sista uppdatering från Åre.
När jag och fotograf Andreas Timfält vaknade upp på söndagen, Freeride-helgens sista dag, var det något som inte stämde. Solen hade valt att gömma sig bakom några stora läskiga moln och en tung stämning låg över Åre. Kan det vara så att Valborgsfirandet hängde som ett tungt täcke över byn och berget? Ja, det kan endast spekuleras i.
När vi klockan 11.00 stod i kabinen nästan helt ensamna förundrades vi över skillnaderna från gårdagen då kabinen var överfull av exalterade skidåkare. Förmodligen var en bidragande faktor till den näst intill tomma skidanläggningen dels kylan som uppstått och bildat en isig skorpa på det som under gårdagen var mjuk härlig slasksnö men även att solen valt att gå och gömma sig istället för att komma fram och leka med oss uppe på berget.
![]() Foto: Andreas Timfält |
![]() Foto: Andreas Timfält |
Letandet efter folk fortsatte uppe på toppen där vi inte hade en enda jibber i sikte, och vi började vid det här laget bli rejält misstänksamma om vi egentligen låg och sov och detta var en otäck marddröm men så var tyvärr inte fallet. Humöret var trots bristen på sällskap självklart på topp som vanligt.
Nej, nu var det hög tid att åka ned till Stendalen och Freeride-parken och kolla läget, men även där var det endast någon enstaka själ som beklagade sig över hårda landnigar och kyla, så färden gick vidare.
Nästa stopp på resan blev då självklart Bräckeparken, som under gårdagen var invarderad av många olika crews och åkare. Under söndagen var det dock inte riktigt lika spännande utan när vi väl möttes av en tom lift med en ensam stackars liftvärd nickade jag och Andreas instämmande till varandra – vi åker ner igen.
Om vi nu bortser från åkarbristen under den sista dagen kan vi summera Freeride-helgen som en av de bästa helgerna på säsongen där man alltid stöter ihop med mycket olika gamla bekanta och välkända ansikten. Det är ett perfekt sätt att avsluta vintersäsongen och runda av den årstiden som dem flesta här på Freeride.se lever för.
Tyvärr är vintern nu över och Åre har bommat igen liften för skidåkare, men snart öppnar glaciärerna och sommarskidåkningen tar vid. Så håll humöret uppe och keep on shredding. Hoppas ni alla haft en lika trevlig vistelse som mig och Timfält uppe i Åre. Ha det fint allesammans och tack till er som gjort Freeride-helgen till en grym helg även detta året!
Missa inte Freerides film- och fototävling
Missa nu inte att tävla om priser för 35 000 kronor i Freeride film- och fototävling. Det enda du behöver göra är att ladda upp dina bästa bilder och filmklipp från Freeride-helgen i Åre. Mer information om tävlingen hittar du här
Foto: Andreas Timfält











