JOI enligt Kristofers: Dag 5

Tävlingen som genom sin levnadstid har fått skidåkare från hela världen att töja gränserna på vad som är möjligt att göra i ett hopp har ännu en gång tagit slut.

Också ikväll hade solen bestämt sig för att parkera över Åredalen. I byn har folk strosat runt i sommarkläder hela dagen och på berget har man fått köra krokar runt vattenpölarna som växer och så småning om blir små bäckar. Ett tag var en av bäckarna som rinner ner från Åreskutan farligt nära att ändra riktning ner till inrunnet på hoppet, men tack vare snabbt ingripande och en grävskopa åtgärdades problemet snabbt.


Foto: Andreas Timfält

Formatet för kvällen gick ut på att de 20 åkarna som kvalade från igår fick ett försök på sig att kvala vidare. De fem med lägst poäng åkte ut och därefter kördes ett heat paralellslalom. Den här proseduren upprepades till fem åkare var kvar och då kördes superfinal där varje åkare fick tre hopp och där det bästa räknades.
Precis som igår så haglade dubblarna tätt. Oscar Sherlin hade fått en ny riktigt stilig dubbel tolva i trickpåsen. Christopher Hjälmeby imponerade också med ordentliga tailgrabs i sina dubblar.


Foto: Andreas Timfält

När första omgången började så hade både Piffen och Christopher svårt att stå i landningen och blev därför utslagna. Oschar Sherlin hängde med ett tag till medans Oscar Harlaut nästan tog sig hela vägen till superfinalen och tack vare sin stil som verkar vara något av ett Harlaut trademark tog han hem ”peoples choise” priset. Ett pris som bestämdes med hjälp av att mäta hur högt publiken applåderade och ropade med decibelmätare.

 


Foto: Andreas Timfält

När superfinalen började så visade det sig att det var Alex Schlopy, Ole Christian Mustad, Elias Ambuhl, Andreas Håtveit och Russ Henshaw som skulle få köra mot varandra. Schlopy hade svårt att stå i landningarna och tog därmed femteplatsen. Russ försökte sig på trippel 14 mute i första kvalåket, hade lite problem med en dubbel tia i andra och krashade hårt på ryggen i tredje. Andreas Knep den nedre delen av pallen med ett par stompade dubbel tior, Ole Christian hade antagligen dagens bästa switchlandning på sin dubbel tolva medans Elias tog fram det stora artelleriet och släppte lös tre stycken mer eller mindre perfekta trippelcorkade 1440 mutes.

 

Så efter ett härligt veckoslut här i Åre återstår bara den sista delen av JOI 2011, den alltid lika mycket terlängade efterfesten på Bygget, och med tanke på den höjd ribban hade på gårdagens fest så kan vi nog lugnt säga att den här kommer skrivas in i historeböckerna.

 


Foto: Andreas Timfält

 


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält


Foto: Andreas Timfält

Text: Johan Kristofers
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.