X Games: Superpipe final

X games 16 är över och när de tre dagarnas tävlingar summeras uteblev alla svenska medaljer på skidsidan och istället blev det Kanada och USA som vann i superpipe.


Torin Yater-Wallace
Foto: ESPN

Gårdagens pipekval var bara en försmak på vad som väntade i finalen. Kvalets gigant på herrsidan David Wise, från Reno USA, dominerade kvällens final och hans vinnaråk resulterade i en total poängsumma på 93/100 hela tre poäng före tvåan Noah Bowman.

Wise, en het kandidat till OS-guldet 2014 i Sochi, har satsat hårt under de senaste åren för att  bli bäst i pipe. Under kvällen till söndagen visade han vart skåpet skall stå och mer eller mindre utklassade de övriga finalisterna. Hans åk bestod av en switch dubbel rodeo i första hitten följt av en serie hittar med höghöjd och rena grabbar. 


David Wise
Foto: ESPN

Både Noah Bowman och Dew tour vinnaren Torin Yater Wallace, hade bra åk och slutade två respektive trea. Noah och Torin, tillräkligt unga för att klassas som tonåringar, visade att framtiden tillhör dem och att de äldre i startfältet kommer ha svårt att hänga med dem framöver. Fjolårsvinnaren och Kevin Rolland kraschade tungt på sin dubbelcork 1260 och missade därmed chansen att lyckas vinna ett femte Xgamesguld!


Noah Bowman
Foto: ESPN

På damsidan tillhörde kvällen Rosalind Groenewoud, med en stor första hit, följt av en 900, 540 åt båda hållen och avslutningsvis en switch 540. Vinsten var emotionell för Rosalind som efter berättade att det var många känslor förknippade med kvällens tävling, som en följd av vännen Sarah Burkes bortgång, tidigare under månaden. ”Det betyder så mycket, berätta hon med känslosmam stämma. Efter hyllningen till Sarah på torsdagen, är jag väldigt stolt över att vara skidåkare. Stödet som finns överallt är helt otroligt. Det känns som om jag hade med mig Sarah hela tiden. Hon har varit en kamrat så länge, det här är för dig Sarah” 


Rosalind Groenewoud
Foto: ESPN
 

 

David Wise: 

Rosalind Groenewoud:

Killar skidor superpipe-final
1) David Wise – 93.00
2) Noah Bowman – 90.00
3) Torin Yater-Wallace – 89.66
4) Kevin Rolland – 89.33
5) Tucker Perkins – 88.33
6) Simon Dumont – 87.00
7) Mike Riddle – 80.33
8) Justin Dorey – 38.33

Tjejer skidor superpipe-final:
1) Rosalind Groenewoud – 93.66
2) Maddie Bowman – 92.00
3) Brita Sigourney – 90.66
4) Anais Caradeux – 89.00
5) Devin Logan – 87.66
6) Keltie Hansen – 86.33
7) Dara Howell – 70.66
8) Megan Gunning – 49.00

Text: Kristoffer Frenkel
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.