Det börjar så långsamt gå upp för EU vad som är på gång:
EU börjar registrera elbilar från Kina för framtida importskatt
JOJJE OLSSON
9 MARS, 2024
Denna vecka börjar EU-kommissionen registrera elbilar som importeras till EU från Kina, för att
retroaktiv importskatt senare ska kunna beläggas på dessa bilar.
Det uppgav EU-kommissionen just innan helgen, efter att den i mitten av september meddelat att en utredning kring statliga subventioner av dessa bilar. Ordförande Ursula von der Leyen varnade då för att Europa står inför en våg av elbilar med ”artificiellt låga priser” från Kina.
Kinamedia
uppmärksammade lanseringen av denna utredning, som ska var färdig senast i oktober i år. Därefter kan elbilar som från och med denna vecka importeras från Kina till EU alltså beskattas extra beroende på utredningens resultat.
Förra veckan skrev jag artikeln ”
Nu laddar BYD för global dominans” för Timbros nättidning Smedjan, om nytt fokus på export för Kinas och nu även världens största tillverkare av elbilar Build Your Dreams (BYD).
I texten nämns hur den kinesiska industrin för elbilar har mottagit så mycket som 600 miljarder kronor i subventioner åren 2016-2022.
BYD har enligt egna uppgifter fått över 20 miljarder kronor i statligt stöd. Enligt analytiker mottog företaget 2,5 miljarder kronor i subventioner första halvåret i fjol; tre gånger mer än året innan och fjärde mest av alla börsnoterade bolag i Kina.
https://kinamedia.se/2024/03/09/eu-borjar-registrera-elbilar-fran-kina-for-framtida-importskatt/