Oakley O2 XM eller XL?

jarnebring

Aktiv medlem
Oakley O2 XM eller XL?
Bakgrund: kraschade ett par brillor i Funäs förra året och köpte lite hastigt nya i shopen nere i byn - ett par Oakley O2. Har slängt kartongen. Och nu ska jag beställa extralinser. Går det att se på glasögonen om det är O2 XM eller O2 XL?
 
Oakley O2 XM eller XL?
kolla på strapen, XL har bred strap, XM har smalare strap, det är det lättaste sättet att se det.

De flesta stora Oakley goggles har en bredare strap, så som Canopy, flightdeck, lineminer och O2XL är alla samma storlek. så om du kan jämföra din mot någon annan oakley goggle så kanske du kan se vilken modells strap som är mest lik och där igenom dra slutsatsen om du har den stora eller lilla O2 Modellen.

Sen har XL en mycket mera aggresiv design i underkant av ramen, den är mycket spetsigare än XM som är rundare i designen. Detta är rätt lätt att utskilja när man jämför sida vid sida de två modelllerna.

Här är XM med rundare nederkant
634692.jpg


Här är XL med spetsigare vinklar i nederkanten
634623.jpg


/Jesper
 
Tillbaka
Topp