JOI enligt Kristofers: Dag 4
Kvalet är klart och efter två timmars intensiv körning, både i hoppet och i paralellslalomen kom domarna fram till att i stort sett alla åkare får köra lördagens final.
Efter att de flesta av deltagarna igår tagit sig igenom en lång natt på Bygget där Petter förskönade scenen med sin tillvaro satte träningen till kvalet igång halv sex tidigare ikväll. Solen sken och hade det inte varit för musiken som spelades och fyllde Åredalen så hade man med all säkerhet hört fåglarna kvittra också.
Vi som stod och såg på förstod ganska snabbt att det skulle bli en tävling där alla tänkbara variationer av dubbelvolter och korkar skulle dominera kvalet.
PK körde med sin patenterade stil en slags switch dubbel 9 tail som fick hakor att slå i knäskålarna hos åskådarna, och visst. En timme in i träningen kom den första trippelcorken utförd av Russ Henshaw, något som han sedan tog vidare i tävlingen, men på grund av en backseat landning resulterade i en nionde plats.McRae Williams såg till att Russ inte skulle behöva vara ensam om att landa tripplar och en stund senare så tog även Elias Ambuhl chansen. Elias som i träningen landade ett par helt perfekta trippelcork 1440 mute hade svårt att sätta den i kvalet, men tack vare en perfekt dubbelcork 1080 nosegrab tog han ledningen ändå.
![]() Foto: Andreas Timfält |
![]() Foto: Andreas Timfält |
PK knep andraplatsen med sin nia, medans McRae fick tredjeplatsen inför finalen imorgon. Oscar Wester som kört på bra hela kvällen fick i sitt sista åk väldigt lite fart och landade med större delen av kroppen på platån till hoppet. Han ställde sig upp efter krashen men hade tappat minnet av alla hopp han gjort tidigare idag.
För en timme sedan gick hummerlimousinen från Brunkulla med destination Tott Hotell där ölen står kall, maten är god och där alla ska festa.
Imorgon klockan åtta börjar finalerna i VM-Området här i Åre och om du inte är här så borde du åtminstone önska att du var det, för det sjukaste som hände under kvällen väljer vi nämligen att inte säga något om. Det är sådant som måste upplevas.
Film på Russ’ trippel i träningen:
1. Elias Ambuhl
2. PK Hunder
3. McRae Williams
4. Andreas Håtveit
5. Alexander Aurdal
6. Oscar Scherlin
7. Ole C. Mustad
8. Chris Laker
9. Russ Henshaw
10. Jonas Hunziker
11. PC Fosse
12. Christopher Hjälmby
13. Markus Eder
14. Fritjof Frisriksson
15. Alex Schlopy
16. Jeremy Pancras
17. Nicolas Vuignier
18. Kristoffer Edwall
19. Oscar Harlaut
20. Laurent Favre
———————-
21. Kai Mahler
22. Kevin Roland
23. Oscar Wester
24. Julien Lange
25. Klaus Finne











