Några Free Radicalsröster vid premiären
Releastouren för Free Radicals nya film Serious inleddes förra helgen på Trädgårn´ i Göteborg och fortsatte den här helgen på Draken i Stockholm.
Alla var där förutom Henrik Windstedt och Jon Olsson som letar surfvågor på betydligt varmare breddgrader. Inom de närmaste veckorna gästar Free Radicals-cirkusen städerna Östersund (29/10), Malmö (5/11) och Linköping (12/11). Freeride fångade några av radikalerna och ställde lite frågor.
Niklas Allestig, filmmakare och vd för Downfilm
Ni är ju nu inne på den sjätte upplagan av Free Radicals, vad är skillnaden med denna film emot de föregående?
Den här säsongen så har vi satt kameran i handen på åkarna för att få en liten annan synvinkel på det hela. Även mer humor detta år.
Jag kan tänka mig att folk tror att det är ett glassigt yrke att bara åka världen över och åka skidor och filma?
Så mycket skidåkning blir det inte, mest klättrande och bärande av utrustning.
När ni är ute och filmar, hur många är ni ute på en gång? Hela teamet eller bara några åkare och filmare?
Vi brukar vara cirka 3-4 stycken åt gången: Två filmare, en stillbildsfotograf och en åkare.
Säkerheten är ju alltid viktig på berget; hur löser ni det när ni är nästan 5-6 personer på samma ställe?
Vi har ju då den vanliga säkerheten med trancievers med mera. Sunt förnuft och bra omdöme är ju också viktigt! Om vi har med oss någon ny som inte har så stor vana av berg så brukar vi passa in denna person tillsammans med folk som har bra erfarenhet.
Hur bestäms det vilka åkare som får vara med i filmerna?
Några är ju alltid självklara men åkarna brukar få vara med själva och bestämma en del också.
Per Huss, friåkare

Per Huss har gjort över 25 säsonger.
Foto: Johan Ståhlberg
Du är ju en förebild för många barn och ungdomar inom skidåkningen. Vem var det som fick dig att börja åka skidor?
Jag började åka skidor när jag var 9 år gammal. Då var det tack vare Ingmar Stenmark måste jag säga. Det var bra fart på honom 1976.
Hur många säsonger har du gjort ungefär?
Jag har gjort omkring 25 säsonger.
Idag är det ju premiären för nya Free Radicalsfilmen. Vad upplever du för skillnad med denna och tidigare filmer som du medverkat i?
Klart mycket mer jibbing och park i denna. Vi fick ju filma också, det var roligt men lite ovant. Jag har även med en riktigt mjuk och härlig pudersekvens!
Vad ska du göra efter skidkarriären när inte benen håller för 15 metersklippor längre?
Jag är utbildad civilingenjör men jag vill inte hålla på med det riktigt känner jag. Lite osäkert just nu vad som kommer hända sen.
Du har åkt skidor många år nu; vilken är den crash som du kommer ihåg mest?
Det är en crash som finns med på filmen faktiskt. Jag slår axeln ur led då jag studsar ner en bra bit på stenar och klippor.
Det blir ju en hel del resande i ditt jobb världen över. Är det inte jobbigt att vara hemifrån familj och vänner så mycket?
Jag har minst 70 resdagar per år. Klart att det är jobbigt men jag brukar ha med mig familjen på resorna så mycket som det går.
Du har en liten dotter, vad tycker hon om att pappa är känd skidåkare?
Jag tror inte hon förstår det riktigt, hon har ju precis börjat prata. Men hon pekar och säger pappa, pappa varje gång hon ser en skidåkare på tv. Tror även hon har några bilder på dagis.
Jacob Wester, jibber
Hur känns det att få komma in bland gamlingarna och visa hur det ska gå till i parken?
Jo det känns riktigt najs! Jag har ju ett ganska långt klipp i filmen så det är riktigt roligt!
Vad är det som är så speciellt med den här filmen?
Det är mer unga talanger, både framför och bakom kameran, mer jibbing och mer humor tycker jag.
Du är ju ganska ung, men har kommit en bra bit i skidkarriären, känsla?
Detta är den andra Free Radicalsfilmen som jag är med i. Jag har även medverkat i fyra andra skidfilmer. Jag var 5 år när jag började åka skidor. Jag börjad med att åka alpint och sen så tog jibbingen över. Det var roligare att hoppa runt och bygga små hopp. Sedan blev Scott min första sponsor.
Hur känns det att se sig själv i alla tidningar och filmer?
Stolt! När första notiserna kom, så kändes det riktig overkligt! Men man vänjer sig efter ett tag. Men det är fortfarande en skön känsla när man ser bilder och artiklar.
Freeride medlemmar får 25 kronors rabatt via denna länk.








