Det är något speciellt med Cortina. Byn som mest är känd för att ha arrangerat OS 1956 erbjuder ett stort skidområde. Det är också allmänt känt att vara Italiens svar på Whistler.
Här kan du hitta lika bra shopping, som skidpister så bli inte förvånad om du stöter på folk som hellre spenderar sin dag med det förstnämnda. Intresset för just shopping har även viss påverkan på skidåkningen. Du står sällan i liftkö här. Just därför anses Cortina dámpezzo som ett paradis för många. Här kan du få miltals skidåkning under dagen för att sedan avsluta kvällen på en av de många italienska restaurangerna och/eller nattklubbarna.
Även om snötillgångarna de sista åren varit något av en besvikelse rekommenderas Corina d’ampezzo av många. Med tillgång till det berömda Sella Ronda varvet och Dolomiterna, som står för utsikten, är det svårt att tycka något annat.
Även om snötillgångarna de sista åren varit något av en besvikelse rekommenderas Corina d’ampezzo av många. Med tillgång till det berömda Sella Ronda varvet och Dolomiterna, som står för utsikten, är det svårt att tycka något annat.
Boka boende
Cortina d'Ampezzo Snöprognos
-
Fredag10.7 mm regn7.2°
1.9 m/s -
Lördag7.5 mm regn7.9°
0.6 m/s -
Söndag8.2 mm regn9.9°
0.4 m/s
Fakta om Cortina d'Ampezzo
| Antal nedfarter: | 76 |
| 0 | |
| 39 | |
| 30 | |
| 7 | |
| Längsta nedfart: | 7000 m |
| Total pistlängd: | 110 km |
Liftar (Totalt: 37)
Fallhöjd
![]() |
Högsta punkt: 2932 m |
| Fallhöjd: 1708 m | |
| Lägsta punkt: 1224 m |
Land: Italien
Veneto
Recensioner av Cortina d'Ampezzo
Vad tycker du om Cortina d'Ampezzo?5
4
3
2
1

Cortina d’Ampezzo – en härlig pärla i Venetien och mitt i UNESCO’s Världsnaturarv Dolomiterna. En stad med mycket skidtradition, hög kvalitet på både ... Läs mer (435 ord)
Tänkte slå ett slag för Cortina som skidort då jag ser att det var 3 år sedan senaste recensionen.
Så vad tycker jag då om Cortina? I mina ögon är... Läs mer (656 ord)
Cortina D´Amprezzo är en liten stad som blev känd genom olympiska vinterspelen 1956. Staden ligger på 1224 möh, omgiven av de vackra Dolomiterna, i en... Läs mer (882 ord)
Cortina är en by/småstad (OS 1956) med uppdelade skidområden. De två största områdena har kabiner från två olika ställen i byn. Byn i sig är av det ly... Läs mer (198 ord)

Vi är en barnfamilj med tre barn (3, 5 och 7 år) som tog time out och åkte till Cortina i två månader. Från slutet av januari till slutet av mars 2014... Läs mer (749 ord)

Var där vecka 6 och då hade det på 2 dagar kommit lika mycket snö som på en hel säsong !!
Snö är ju alltid bra men i lagom mängd, nu var det mesta st... Läs mer (96 ord)

Var där under v.3 2012. Extrem snöbrist utanför backarna omöjliggjorde offpist men backarna var fint preparerade. Tofanasystemet blev relativt snabbt ... Läs mer (262 ord)
cortina är en fin by mitt i dolomiterna men det är ganska gamalt och behöver ett lyft. skidåkningen var bra både i pisten och parken. den bästa parken... Läs mer (50 ord)
Var i Cortina vecka 6 (2007) . Det hade enligt deras hemsida snöat ca 80 ca de senaste 2 veckorna så man hade ju förhoppningar. Dock var det inte så b... Läs mer (174 ord)
Jag var i byn Corvara 3 kilometer ifrån cortina. En kort resention bara:
Mysig by med svinigt dyra hotell :O fast oerhört mysig skidåkning. Inte så ... Läs mer (51 ord)
Närliggande skidorter
| Alleghe | 17 km |
| Alta Badia | 20 km |
| Corvara (Alta Badia) | 20 km |
| Arabba | 21 km |
| Marmolada | 21 km |
| Alba Di Canazei | 28 km |
| Canazei | 29 km |
| Val Gardena (Selva) | 29 km |
Flygplatser nära Cortina d'Ampezzo
|
Venice Marco Polo Airport Körtid: 1 timme, 58 minuter (148 km) Avstånd: 116 km |
|
Innsbruck Airport Körtid: 2 timmar, 37 minuter (163 km) Avstånd: 100 km |
|
Flughafen Innsbruck Körtid: 2 timmar, 37 minuter (163 km) Avstånd: 100 km |
|
Klagenfurt Airport Körtid: 3 timmar, 6 minuter (227 km) Avstånd: 167 km |
|
Salzburg Airport Körtid: 3 timmar, 46 minuter (264 km) Avstånd: 154 km |






