VM i döds avgjort
Hoppa från tio meter, gå för magplask men vik ihop kroppen precis innan vattenytan. Ja, det var förutsättningarna när VM i dödshopp avgjordes i Oslo i helgen. Adam Widén fanns på plats och försvarade de svenska färgerna.
Den spektakulära grenen ”döds” dök upp på 60-talet på Frognerbadet i Oslo. Ett gäng herrar kom på att de skulle se vem som kunde ligga utsträckta så länge som möjligt i luften, gå för magplask men vika ihop kroppen likt en räka i sista sekund.
I helgen var det VM i Döds i Oslo. Adam Widén, som gjorde sitt första döds-VM, var den enda internationella hopparen att delta i tävlingen. Tyvärr blev det ingen världsmästartitel den här gången men Adam var nöjd med sin insats.
– Jag är sjukt nöjd. Jag hade egentligen ingen aning vad man skulle göra utan fick det förklarat för mig på plats, säger Adam till Freeride.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

Adam Widén till höger i bild med den svenska landslagsdräkten: speedos och hatt
![]() |
![]() |
Hopparna skulle från tio meters höjd gå för magplask men vika ihop kroppen precis innan vattenytan. I kvalet var det ”klassisk död” som gällde, vilket betydde att inga trick eller volter var tillåtna.
Från och med kvartsfinalen var det fri död. Hopparna la i en växel till och tog fram volter och galna kombinationer – allt för att imponera på domarna.
– Haha, jag vet faktiskt inte riktigt hur man bedömmer sporten. Han snubben som vann hade bra koll på läget, avslappnad och så. Det är nog det som gäller – se död ut, spekulerar Widén.
Vinnare av tävlingen, och nykrönt världsmästare, blev Henning Marthinsen som vann före Jeppe Skageng, som förutom silvret också kammade hem Bruno-priset för bästa klassiska död.
På frågan vad Adam kunde gjort bättre var det framförallt två saker som han anser att han föll på.
– Så här i efterhand skulle jag sett lite mer död ut och gått in i räkan lite senare, men det är sånt man lär sig. Det blir till att hårdträna på räkan i sommar. Kanske borde sluta åka skidor och satsa helt på dödshoppningen, säger Adam och skrattar.
I augusti är Adam med och arrangerar ett VM-kval i Saltsjöbaden.
I väntan på den officiella filmen från årets tävling får vi njuta av höjdpunkterna från i fjol:
Resultat VM i Döds:
- Henning Marthinsen – Nordre Nittedal Dødsekrets – 46.5 poäng
- Jeppe Skageng – Urra – 42.5 poäng – Bruno-prisen (Bästa klassiska döds)
- Petter Andresen – Inder Sogn Dødsekrins/Team DÖDS – 41.5 poäng
- Fredrik Amundsen – Vindern Dødsekrets – 39 poäng
- Martin Skogholt – Oslo Nord / Team DÖDS – 37 poäng
- Sindre Iversen – Oslo dødskrets -37 poäng
- Bjørn Brasfield – Ås – 37 poäng
- Daniel Myklebost – Briskeby Dødsekrets – 33 poäng
- Thord Samuelsen – Lillestrøm / Team HOVEN – 28 poäng
- Magnus Kabelo Skjefstad – Lørenskog dødsekrets – 21.5 poäng (Årets Våghals)
Mer information om sporten på www.dodseforbundet.no och www.dods.no


















