15-åriga Jennie-Lee vann hela världscupen

15-åriga debutanten Jennie-Lee Burmansson säkrade segern i den totala världscupen i slopestyle efter brons i Silvaplana, Schweiz igår.

Det har varit ett intensivt tävlingsår för 15-åriga Jennie-Lee Burmansson. Sedan världscupdebuten på Nya Zeeland i höstas, där hon tog tredjeplatsen, har inte mycket varit sig likt. Och nu har hon säkrat totslvinsten i världscupen i slopestyle:
– Det har varit ett sjukt kul år! Dels att få resa mycket men framförallt att jag fått åka så otroligt mycket skidor. Sen har det varit kul att tävla och jag har lärt mig något nytt på varje världscup både som skidåkare men också hur man tävlar på ett taktiskt sätt och hur allt fungerar på touren, säger en glad Jennie-Lee på telefon från schweiziska Silvaplana där hon precis landat en tredjeplats.

Den 15-åriga tjejen från Sälen, som mest skulle vara med för att se och lära, har istället tagit världscupen med storm. Med resultatsviten på fem tävlingar: 3-1-2-9-2 plus dagens tredjeplats i Silvaplana säkrade hon segern i den totala världscupen i slopestyle 2017/2018. Landslagsledningen är imponerade och stolta över Jennie-Lee:
– Det känns fantastiskt roligt att vi har en ny svensk tjej som tillsammans med Emma Dahlström är med och slåss i yttersta världseliten, säger Stefan Karlsson, sportchef freeski och snowboard på Svenska Skidförbundet.

Jennie-Lee har under många år tävlat i Swedish Slopestyle Tour (SST), som är den svenska tävlingsserien, redan där visade hon att hon var en talang utöver det vanliga. Men att hon skulle ta klivet så snabbt upp och leverera på seniornivå i den internationella konkurrensen trodde inte Stefan Karlsson:
– Men ingen hade väl anat att hon skulle vinna totala världscupen redan sitt första år. Det Jennie-Lee har åstadkommit är en prestation utöver det vanliga och är otroligt roligt för alla som följt och stöttat Jennie Lee under hennes framfart de senaste åren. Jag tänker främst på Jennie-Lees familj och Sälens IF som klubb som alla kan glädjas extra mycket idag, säger Stefan.

Även landslagstränare Niklas Eriksson är överväldigad över Jennie-Lees framgångar redan första världscupsäsongen:
– Jennie Lee har gjort en helt otrolig säsong! Mig veterligen har ingen gjort något liknande under sitt första år på touren. Hon gör smarta val i tävlingssituationer, slår sina tidigare idoler helg efter helg och samtidigt utvecklar sin åkning så fort hon får chansen. Jennie Lee har imponerat på mig som person och hon visar verkligen att hon är här för att stanna.

Att segern i totala cupen var inom räckhåll gjorde dagens tävling extra spännande:
– Jag hade ju lite koll på att jag låg bra till i totalen efter tävlingen i Mammoth Mountain i USA men har inte tänkt så mycket på att jag skulle kunna totala världscupen inför den här tävlingen.

Jennie-Lees första kvalåk gav mycket poäng, trots att hon körde på säkerhet. När det blev sämre väder i finalen bestämde hon och tränaren Niklas för att gå för ytterligare ett säkert åk och hellre satsa på en pallplats än att gå för en vinst:
– I dag så har allt egentligen bara varit väldigt kul! Jag blev riktigt peppad på att alla tjejer åkte så bra. Så det var kul att Niklas och min plan om att satsa säkert höll idag, berättar Jennie-Lee.
Och vad sker härnäst nu då?
– Nu ska jag hem och bara ta det lugnt en vecka innan sista världscupen i Italien och SM i Skellefteå. Just ja, kanske gå i skolan några dagar också, hälsar en mycket glad Jennie-Lee på telefon från Schweiz.

På herrsidan blev Jesper Tjäder bäste svensk på en femteplats i finalen där Oliwer Magnusson kom på en elfteplats.

Resultat Världscupen slopestyle, Silvaplana

Damer
1) Tess Ledeux, FRA, 89,60
2) Johanne Killi, NOR, 84,80
3) Jennie-Lee Burmansson, SWE, 79,00

Herrar
1) Alex Hall, USA, 92,00
2) Andri Ragletti, SUI, 89,20
3) Ferdinand Dahl, NOR, 88,60

5) Jesper Tjäder, ÖFK, 87,00
11) Oliwer Magnusson, 69,60
19) Oscar Wester, Täby, 77,00
22) Emil Granbom, Falu IK Falu Snow Park, 71,66
41) Hugo Burvall, Sundsvalll SLK, 35,00
47) Oliver Movenius, RISK, 25,66
50) Isak Davidsson, Bjursås IK, 23,00

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.