Adrenalin, gemenskap och en rejäl portion humor – Uppåt Väggen 2025
Under påskhelgen som var samlades rekordmånga för det årliga skideventet Uppåt Väggen 2025 i Hundfjället, Sälen. Åskådare trängdes vid foten av den ökända backen för att på nära håll se se de tävlande göra upp. En föreställning som bjuder på många skratt och har visat sig attrahera fler och fler besökare!
En sen påsk i kombination med extra milt väder sätter såklart sina spår. Med ett inställt pool race i bagaget var det en lättnad att detta event fortfarande kunde genomföras. Eventet höll hög klass trots att vädret jämfört med åren innan var betydligt mer utmanande.
Nytt för i år
En ändring är att man i vuxenklassen höjt antalet deltagare från 75 till 80 stycken. Tyvärr var det många avhopp i sista minuten så på start var där bara 58 i herrklassen och 7 i damklassen. På start hittar man tävlingssugna från hela Sverige. Från Malmö i söder till Luleå i norr. Konceptet är väldigt uppfriskade, man kan gå all-in eller bara prova-på och utmana sig själv.
Brorsan och brorsan har kommenterat Uppåt Väggen i 21 år och det med besked. Det kan bara inte bli bättre när man mixar ihop humor med skidåkning, två av de bästa ingredienserna för genuin lycka. Duon är aldrig sena på att kommentera varken prestation eller kostym val, med brutal ärlighet.
Eventet kan man följa både på en stor monitor i realtid eller med egna ögon under tävlingens gång. Med stämningen på topp och publikreaktionerna blir tävlingen verkligen en sann föreställning. Var beredd på att allt kan hända.
Inför tävlingen besiktas utrustning för att möta kriterierna. Alla deltagare får en nummerväst och ett chip för tidtagning.
Regler:
- Du måste vara minst 18 år eller ha vårdnadshavares godkännande för att delta.
- Alla deltagare får ett chip som måste hämtas ut inom angiven tid i programmet.
- Utrustningen ska besiktigas och godkännas senast 15 minuter före start, annars får du inte delta.
- All utrustning ska vara väl förankrad under uppfärd.
- All utrustning som tas upp måste också tas med i mål (inkl. remmar, handskar m.m.).
- Skidor/snowboard ska vara minst 1 meter långa, och fångrem måste användas där det krävs.
- Alpin hjälm är obligatorisk.
Jens Westergren var först upp på toppen i herrklassen. Det såg onekligen väldigt lovande ut tills Jens kraschar och tappar nästintill all utrustning vid sista porten innan målgång. Detta gjorde att Jens blev tvungen att springa upp för att samla ihop all sin utrustning. Som vi läst tidigare står där tydligt i reglerna att allt ska med ner. Under tiden som Jens febrilt försöker klicka på sig sin utrustning kan Elias Zika gå i mål som segrare på tiden 11:40. Detta som den första snowboardåkaren att vinna Uppåt Väggen. Tiden 11:40 är ungefär vad det tar för väggen liften att gå upp och ner ett helt varv, då förstår ni hur fort det går.
Vinnarna
Vinnaren i damklassen var Klara Westergren som gick i mål på 18:04 minuter.
Klara, har du tränat mycket inför tävlingen?
-Jamen det har jag gjort.
Vad tränar du på då, har du sprungit mycket uppför berg och backar?
-Nej faktiskt inget alls. Jag har tränat mycket cykel.
Okej, är det något du rekommenderar?
-Det är väldigt mycket höga knän när man går konstant uppför så det hjälper nog en del.
Vinnaren i ungdomsklassen herrar 11-15år var Enok Forsman. Enok som valde att åka på längdskidor ner under tävlingen tränar mycket i bland annat Sälen under vintersäsongen. Men på frågan vad som är roligast mellan alpint och längdskidåkning kom svaret ”alpint” ganska fort.
Någon som verkligen tänjt på gränserna. Minimilängden på skidor är satt till 100cm och dessa skidor var just 100 cm exakt!
Uppåt Väggen 2025
Eventet bjöd på en perfekt kombination av sport, roliga dräkter, en dramatisk tävling med underhållande speakers. Deltagarna och publik åkte hem med nya minnen och förhoppningar om att evenemanget återkommer med ännu fler överraskningar nästa gång. Dra fram cykeln och börja träna så syns vi nästa år på uppåt väggen 2026.
Resultatlista hittar ni här: Resultat Uppåt Väggen 2025-04-19






