En elektrisk roadtrip – Otrolig friåkning i Lofsdalen och oväntat missöde på fjället

Elbilen har åkt vidare till Lofsdalen där vi hängde med Lofsdalen Freeriders, åkte puder och råkade ut för problem på fjället.

I den här videoserien på tre avsnitt har vi rest vi runt med elbil i Skandinavien och träffat färgstarka profiler, upplevt magisk fjällmiljö och åkt massor med skidor. I det första avsnittet träffade vi Kaj Zackrisson i Solheisen, Norge och i det andra avsnittet tog vi oss till ett kylslaget Ramundberget där vi gick på topptur.

I det tredje och sista avsnittet åkte vi till Lofsdalen och hängde med Lofsdalen Freeriders som visade oss den bästa skidåkningen i området – som var oväntat bra! Vi försökte också ta oss ut på fjället med skoter, vilket uppenbarligen var svårare än förväntat.

En elektrisk roadtrip ep.3

Text: Petter Elfsberg
Petter är chefredaktör på Freeride.se sedan 2022 och har dessförinnan kuskat runt på diverse skidorter som frilansande skidjournalist. Innan Freeride tog greppet om Petter så arbetade han som tränare på ett freeski- och puckelgymnasium och har också ett antal säsonger som skidlärare i ryggsäcken.
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.