superunknown
Ny medlem
Officiella Fotbollstråden
hoppas sverige vinner imorn så de blir lite stämning
Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
holland e farligakrrilleeee sa:nån som vill betta på vilket land som vinner em? jag sätter 100 spenn på Portugal!
Det enda sjuka va väl att Holland inte fick frispark vid mittplan...Wenne sa:Henry's mål var det sjukaste jag har sett!
Bäst så, kommer vi 2a får vi möta Holland och då är det kört.SverigeTomten sa:måtte Sverige mosa spanien! Jag vet att det inte blir lätt att vinna över spanien men vi kan klara det. Komigen Sverige, kör hårdare än ni någonsin gjort!
Kanske just därför han la Tråden i Allmänt....Iche sa:detta är freeride ingen jävla fotbollssak har ni tänkt på det elr?
Inte en till som börjar klaga. sluta snälla, tråden är gjord av en moderator så du kan tagga ner.Iche sa:detta är freeride ingen jävla fotbollssak har ni tänkt på det elr?
Ljungberg borde inte få vara med i truppen alls enligt mej. kanske på bänken men inte i startelvan, han syns ju inte alls under matcherna och tar inget större jobb.spaderkunG sa:Helveteeee .. EN minut kvar ! Tyckte de gjorde en bra insatts överlag. Fast Elmander var väl ingen höjdare, Ljungberg har inte varit bra på länge i heller :/
vem ska man ha där istället då?v-larsson sa:Ljungberg borde inte få vara med i truppen alls enligt mej. kanske på bänken men inte i startelvan, han syns ju inte alls under matcherna och tar inget större jobb.spaderkunG sa:Helveteeee .. EN minut kvar ! Tyckte de gjorde en bra insatts överlag. Fast Elmander var väl ingen höjdare, Ljungberg har inte varit bra på länge i heller :/
Sebastian Larsson så han kan byta inåt i banan och skjuta kanske?Carl_Joel sa:vem ska man ha där istället då?v-larsson sa:Ljungberg borde inte få vara med i truppen alls enligt mej. kanske på bänken men inte i startelvan, han syns ju inte alls under matcherna och tar inget större jobb.spaderkunG sa:Helveteeee .. EN minut kvar ! Tyckte de gjorde en bra insatts överlag. Fast Elmander var väl ingen höjdare, Ljungberg har inte varit bra på länge i heller :/
Bra gissatStepup sa:2-1 till spanien
Jag trodde inte att du brydde dig.balanselius sa:Gläds åt hur många miljoner spanjorer som blev glada!
nä inte om resultatet, men om folk blir så glada av deras landslag vinner är det ju bättre om spaniens med fler supporters vinner för då blir ju fler glada!stoffe_H sa:Jag trodde inte att du brydde dig.balanselius sa:Gläds åt hur många miljoner spanjorer som blev glada!
när backlinjen får tid så består anfall bara av uppspel via backlinjen ibland kanske om zlatan eller någon annan anfallare har mycket yta kan en långboll komma men annars består uppspelen via mittfältet. Och när bbacklinjen inte får tid så såklart gör dom en rensning som alla lag gör . Håller med att sverige oftast inte vinner rensningarna men det är väl ändå bättre än att motsåndar laget tar bollen av Sverige och eventuellt får friläge bara för att spela snyggt? Rensnigar är bra dock inte roligt att se på.....chillout sa:Vet inte om nån redan har skrivit det, orkade inte läsa allt. Men hansson och Mellberg tycker jag är jävligt onödiga när dom lägger upp bara långbollar. Spela med mittfeltet också. Tappar bollen så fort dom lägger iväg långbollar.
Nääj Ryssland vann med 1 - 0, så det funkar med oavgjort också, för Sverige har bättre målskillnad.Gluund sa:Grekland - Ryssland 0-2
Nu krävs vinnst för Sverige mot Ryssland, för att de ska kunna gå vidare.
Själv tror jag att Sverige gör det klassiska, Klarar sig i gruppen men åker ut i direkt sedan.
Men lägg inga kommentarer om hur dom ska spela om du inte harkoll på läget. wilhelmsson är skadad (sträckning), Zlatan spelar ju förfullt så länge han klarar men klarar inte alltid hela matcherna pga sitt knä.jibbering sa:sverige borde satsa på zlatan och chippen på topp sen en stabil målvakt och försvar och ta in nya spelare ! ist för dom gamla ^^
Ja helt korrekt, och alltså har alla andra också rätt att yttra sin åsikt.balanselius sa:Det här är en tråd om fotboll alltså har jag rätten att säga min åsikt om det oavsett om ni gillar den eller inte, och det lär finnas rätt många fler platser än freeride att prata fotboll på vilket gör det extra löjligt för vi som inte gillar fotboll har inte alls denna valmöjlighet.
Man kan fortfarande konstatera att Lars Lagerbäck är ett skämt som gjort sitt i Svenska landslaget och borde bytts ut efter EM 2004.H-T sa:Angående matchen, Spaniens segermål var egentligen ganska betydelselöst för Sverige i och med resultatet i Ryssland och Greklands match. 1-1 hade gjort att Sverige och Spanien legat på samma poäng och Sverige fortfarande haft chansen att vinna gruppen. Dock skulle det knappast vara troligt då Spanien möter ett otroligt blekt Grekland i sista matchen och man förlorar knappast den matchen, snarare vinst med minst 2 mål. I och med Spaniens bättre målskillnad så skulle Sverige vara tvugna att vinna med minst 4 mål mot Ryssland om Spanien vinner med två, och det händer inte.
Men nu ser gruppen ut sådan att Spanien är klar gruppetta och Sverige tvåa på samma poäng på Ryssland, men på grund av bättre målskillnad så räcker det med oavgjort mot Ryssland, vilket det också gjort om matchen slutat 1-1.
Så egentligen så kan man säga att läget är likadant nu även om Sverige inte släppt in det sista målet. Förutom att nu finns det ingen teoretisk möjlighet för dem att sluta som gruppetta och slippa Holland i en möjlig kvartsfinal, men chansen att lyckas med detta efter ett oavgjort resultat mot Spanien hade ändå varit minimal.
frågor på detta??H-T sa:Öhh...Nej? Vad har han gjort fel? Alltför många klagar på Lagerbäck utan några egentliga argument, helt enkelt för att man hör att "alla" tycker det.
Kolla på vad han har presterat under sin tid som förbundskapten. Sverige har kvalificerat sig till fyra raka mästerskap och nått slutspel i tre av dessa (det fjärde håller ju på för tillfället, men jag tror att de klarar det denna gång också). Man har sedan dock åkt ut i första matchen mot Senegal (VM 2002), Holland (EM 2004) och Tyskland (VM 2006). Den enda match som egentligen var dålig där var mot Tyskland och man förlorar ändå bara med 2-0 trots att man spelar större delen av matchen med 10 man. Och det mot Tyskland som är ett av världens mest framgångsrika landslag genom tiderna och som spelade kanske turneringens bästa fotboll under turneringen och som sedan vann bronset mot Portugal med samma marginal som mot Sverige.
Holland är ett världslag och har varit det länge, och ett litet land som Sverige med endast en superstjärna (Zlatan, som inte ens var bra under EM 2004) pressar Holland till straffar. Ett Holland som kryllade av stjärnor och var klart favorittippade mot ett Sverige som led av att Zlatan var helt ur form.
Sverige har dessutom under Lagerbäck, innan ikväll, spelat 11 raka gruppspelsmatcher utan förlust, vilket motsvarar nästan fyra turneringars gruppspel.
Så om du kollar på den faktan och tänker på att Sverige är ett litet land jämfört med Frankrike, England, (som åstadkommit ännu mindre än Sverige under Lagerbäcks tid) Italien och Tyskaldn som är inte bara europeiska stornationer, utan bland de bästa i världen. Dessutom så har Sverige en otroligt dålig inhemsk liga vilket inte bara skadar klubbfotbollen i landet, utan också landslagsfotbollen då unga spelare behöver flytta utomlands för att få ett smakprov på hur snabb och tuff internationell fotboll är.
Så att konstatera att Lars Lagerbäck är dålig som åstadkommit allt detta med de förutsättningarna han har är skitsnack. Bara för att han inte spelar med de spelare folket vill se kan man knappast kalla honom en dålig förbundskapten, för hans laguttagningar har gett resultat under årens gång. Sen kan man självklart kritisera enstaka val, men det gör honom knappast till en dålig förbundskapten.
Henke Larsson? Såg du matchen? ;Dfelix sa:Jävligt schysst mål av Henke Larsson ikväll.. synd att spanjorerna lyckades göra ett mer bara.