Följ med i videon nedan för att se hur du installerar vår webbplats som en webbapp på din startskärm.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Håller med, ser ok ut på kartan. Men föret blir ju vad det blir. Vet du hur långt in man kan ta sig med bil innan vägen mot krossbu öppnar? Går det att komma in en bit mot leirvassbu redan innan den öppnat?Tycker det ser helt okej ut runt Krossbu/Leirvassbu. Men en faktiskt lägesrapport hade varit super.Visa bilaga 44354
Just i år tror jag vägen in till Leirvassbu är öppen hela vintern pga renovering av hotelletHåller med, ser ok ut på kartan. Men föret blir ju vad det blir. Vet du hur långt in man kan ta sig med bil innan vägen mot krossbu öppnar? Går det att komma in en bit mot leirvassbu redan innan den öppnat?
Jag har bara åkt där på våren när det är betong på morgonen och gosig vårsnö på eftermiddagen. Det är min avsikt även i vår då jag ska dit valborgshelgen.Håller med, ser ok ut på kartan. Men föret blir ju vad det blir. Vet du hur långt in man kan ta sig med bil innan vägen mot krossbu öppnar? Går det att komma in en bit mot leirvassbu redan innan den öppnat?
Har också planer att åka till norge vid valborg. Det verkar vara vinter enligt min research. Chans till slask längre ner i dalarna verkar det som.Någon som har en uppdatering?
Tack för rapport!Jag var vid Spiterstulen i helgen som var och nere i dalen var det väldigt dåligt med snö samt att det regnade. Några hundra meter upp på glaciärerna var det kanonfin åkning.
Vi var i huvudsak på Tverråbrean och gick inknutna samt hade utrustning(och kunskap) för att kunna "bärga" om någon trillade i en spricka.Tack för rapport!
Hur kommer det sig, att de flesta turbeskrivningar över glaciärer rekomenderar säkerhetsutrustning och kunskap, men man ser inte en enda sele? Är glaciärerna överdrivet säkra utan sprickor eller folk bara lata/dumma? Tex Björnbrean eller Leirbrean
Härligt att höra. Då håller vi tummarna för att vädret håller sig som det är just nuJag var uppe i Joutenheimen i helgen (22-25 april), i Lerivassbu var snöläget stabilt, Björnbrean och glaciärerna på Stetinden bedömdes ofarliga utan synliga sprickor.
Inte mycket snö kvar i Spiterstulen så anmarsch från stugan var lite bökig om man inte åkte snöbryggorna upp längs Visa uppströms ca 1 km. Vi gick på Svaellnosbrean (östra delen) och åkte skidor på Piggebrean och Styggebrean utan att observera sprickor. Ett bra tips är att dubbelkolla exakt rutt med satellitbilderna från sommaren där sprickor är lättare att se.God tur!
Antar att bommen är nere typ 8 km innan Leirvassbu? Har du något tips på bra tur (stegjärn och yxa i säcken)? Jagar mer fin tur än åkning. Funderar på att gå upp mot nordre Illåbreen för att landa på bandet/skaret mellan Skarstind-Ymelstind, fin utsikt där eller kanske Skarstind via sadeln till Nåla, var där 98 men skippade toppen pga tidsbrist och vore kul med revanschI helgen var det bra snöläge på norrsidorna från Leirdalen och går att gå från vägen.
Samma från Krossbu
På sydsidan behöver man gå i pjäxor första biten.
Alla +2000m topparna runt Leirbren är fina och stegjärn och yxa är att föredraAntar att bommen är nere typ 8 km innan Leirvassbu? Har du något tips på bra tur (stegjärn och yxa i säcken)? Jagar mer fin tur än åkning. Funderar på att gå upp mot nordre Illåbreen för att landa på bandet/skaret mellan Skarstind-Ymelstind, fin utsikt där eller kanske Skarstind via sadeln till Nåla, var där 98 men skippade toppen pga tidsbrist och vore kul med revansch. Tar gärna emot tips
Visa bilaga 45306
En del snö har de fortfarande i delar av Norge. Detta är i närheten av Aurland i lördags. Bomvägen var fortfarande inte färdigröjd och därmed stängd, men snöröjarna lät bilen köra upp en bit för att släppa av oss för några sköna svängar. Innan hade vi gått upp på Prest och Storebotn, drog in moln så vi gick aldrig till högsta toppen.