Fredagsfilmer: Vecka 47
Härliga, underbara veckoslut nu är du här igen! Och med vintern runt hörnet så ska vi bygga på erat skidpepp även denna vecka med TFJ’s och UNP
s långfilmer överst på TOPP5 listan. Jeppenator har såklart också summerat veckans stora internet-händelser i sin favorit-lista! Enjoy.

Detta är TOPP 5 denna vecka.
Här ligger medlemsfilmerna med flest (+Gilla) från den gångna veckan. Vill du vara med och påverka listan? Gå då in på videosektionen här på Freeride.se och gilla dina favoritklipp så kanske de hamnar på TOPP 5 nästa vecka!
1. (61 st +Gilla)
STEW (2013) Full Movie
Att TFJ kan filma, åka och redigera skidfilm borde större delen av skidsverige ha koll på vid det här laget. För i år så kom dem femte filmen i följd från dem och det är precis som alltid en mycket välgjord produktion som levereras från Östersunds-ligan. Med åkare som Frej Jönsson, Per Fernvik, Filip Berggren och Jonas Hjolman.
2. (47 st +Gilla)
UNP – The Neighborhood
På tal om filmproduktion och långfilm så kommer då passande här även UNP’s sammanfattning av den del av deras vinter som spenderades bland höghus, betong och trappräcken. Det är en fullproppad urbanfilm med allt från wallrides, hopp och trannys som utgör denna videopart som känns igenomtänkt och välredigerad. UNP har en tendens att alltid hamna på topplistan när dem släpper en film och så hoppas vi att det förblir i framtiden också!
3. (36 st +Gilla)
flax flax med Josephine
Josefin (Jossan) Aurell är kanske mest känd från Snowcamp i somras där hon jobbade som ledare. Men när hon inte hänger med sveriges skönaste jibbkids så är hon såklart även aktiv åkare själv. Vilket hon tydligt visar upp i denna edit från säsongen. Det blir både skid och brädåkning från hennes sida och hon visar upp en stor utvecklingspotential och bredd i sin åkning. Vi är glada att se en renodlad ”tjej-edit” på topplistan och hoppas att flera brudar blir inspirerade av detta att göra egna filmer i vinter! =)
4. (23 st +Gilla)
Best of Freeride
Alla har vi väl sett den klasiska och legendariska klippen som gömmer sig i videosektionens arkiv? Vi menar såklart dem på ”Davva” i Källviksbacken, den på Forsgren där han glatt konstaterar att ”han tog den” för att han inte ”har bröte några been”. Eller den där en mycket frustrerad kameraman i målbrottet utbrister ”JAAAG HAR TRYYYCKKTTT!!! KÖÖÖÖÖÖÖÖÖR!!!”. Låter detta inte bekant? Då har du missat ett stycke historia och bör kika på denna film både en och två gånger. Vi uppskattar verkligen denna lilla compilation och vet att det finns många mera gobitar i arkivet att göra uppföljare av!
5. (21 st +Gilla)
Make It Happen 2013 – Älvsjömässan
Som ni kanske hört under veckorna som passerat så hölls ju årets enda stopp av Make It Happen Railjam i Stockholm för några veckor sedan. Arrangerat av Alpingaraget i samband med Älvsjömässan och ShakeIt så blev det stor succse och uppskattat av alla åkare som tagit sig ut för att delta i eventet. Här är alltså videon från tillställningen och den visar både shredd, glada människor och en gnutta regn som råkade ösa ned under lördagen. Filmen är gjord av Easything Media!
– Tjenixen och hej igen! Nu kör vi fredagsfilmer som vanligt och jag ska lämna vidare direkt så ni får ta del av all action! Det blir landslagsträning, flowig skatefilm, en halv snowboard-långfilm och sjuka Nitro Circus trick blandat med massor av annan skidåkning från världens alla hörn!
Att OS närmar sig börjar märkas på åkarna som slåss om startplatserna. Här är en video som Jesper Tjäder postade på internet för nån vecka sedan från Svenska Landslagets träningsläger i Stubai. I den ses både Jesper Tjäder och Oscar Wester plocka ned varsin trippelvolt samt massa andra sinnessjuka trick. Har ni inte sett denna video så bör ni kika på den. Frågan är ju vilket av tricken som är mest sjukt. Allt avslutas sedan med en blindside 720 switchup på en box till pretzel-låsning med framåtlandning av Tjäder. Blir spännande att se vart detta bär av när tävlingssäsongen börjar på allvar!
Jag har alltid haft stor respekt för skateboardåkare sedan jag själv försökte lära mig åka i nedre tonåren och insåg hur läskigt, ont och farligt allt blir när man får upp lite fart och ramlar. Eller tappar brädan i luften när man hoppar ned från någonting. Men åkaren Dane Burman verkar orädd i sammanhanget och när jag såg denna video blev jag sjukt imponerad av hans nästan snowboard-lika flow i åkningen. Han kopplar ihop trick i lines och bara flyter fram över allt han åker på. Riktigt fet skaterulle i min mening!
Sammy Carlson – Hood Aftermath
Sammy Carlson är en såndär åkare som kan hålla sig lite lätt under radarn under en lång tid för att sedan glida in i en filmpart och fullkomligt ösa sönder. Och nu har han gjort det igen! I denna video filmad uppe på glaciären i Mt. Hood så visar han varför han är en av världens bästa åkare och fortfarande förtjänar att ligga i toppen band alla andra. Måånga stora trick, sjuka butters och kreativa filmgrejer gör att jag tyckte detta var en riktigt, riktigt fet edit!
Alex Schlopy 1980 Compilation!
Ofta har jag funderat på hur många varv man igentligen skulle kunna snurra om man bara tog i allt man orkade och kastade sig i kicken på ett stort hopp. Sen fick jag se denna video på Schlopy och insåg då att han faktiskt har gjort detta vid flera olika tillfällen. Tricket han gör här är samma trick i alla hopp, men olika väl utförda och bryter man ned det så är det bestående av TRE inverteringar och FEM OCH EN HALV ROTATION. Heelt sjukt trick och skulle han lyckas landa detta så är det i min mening det absolut sjukaste tricket någon satt ned på skidor. Även galnare än Henkes nosebutter-trippel! Hoppas, hoppas att han försöker med detta i vinter igen och sätter den!
För alla er brädåkare, och även ni skidåkare såklart som uppskattar brädfilm så finns nu första delen av Junkyards snowboardfilm ”Scandalnavians” ute på internet. Vi får följa med runt om i sverige på jakt efter feta handrails, hårda trick och därmed även hårda fall. Många bangers filnns med i filmen och det är kul att se en riktigt välproducerad svensk brädfilm online som denna. Grymt! Nu är det bara att invänta del två så man får se lite mera 🙂
När våren komm så träffade jag Simon Ericsson, Kim Boberg och Ante Olofsson i både Kläppen och Lindvallen när de filmade för denna edit. Men sen såg jag inte något mera av materialet och trodde att projektet blev lagt på is. Men som alltid så överraskar Ante och släpper en riktig megabanger till video när man minst anar det! Simon och Kim är två av Sveriges fetaste film-åkare i min mening, med egna, kreativa stilar och sätt att utföra alla trick perfekt och felfritt. Sjukt snygg film med redigering och filmning spot on. Imaginary Trace har gjort det igen.
Nitro Circus Live – Top 10 Craziest Tricks
Som en passande avslutning denna vecka glider vi snyggt över på samtalsämnet ”Nitro Circus” då de i lördags höll en liveshow i Stockholm precis som förra året vid ungefär samma tid. För er som missade showen så har dem här klippt ihop de tio sjukaste tricken under hela Nitro Circus Live uppvisningarnas historia. Det borde räcka för att få er peppade på cykel, FMX och andra balla grejer till nästa fredag då vi kör fredagsfilmerna åter igen!
Thats it, hoppas ni gillade denna veckas videos.
Lämna gärna feedback i kommentarsfältet!







