Julius & Björn kommenterar X-Games
Ni såg rätt gott folk. Vi tänkte rätt man på rätt plats och placerade både Julius och Björn i kommentatorsstolen inför stundande X-games.
– Vi vill först och främst säga att vi är skitnervösa för att säga fel. Vi utgår från vad vi kan vilket verkligen inte är mycket. Vi tittar på möjligheterna att ha en Click-O-meter på alla felsägningar vi gör. Men det ska verkligen bli grymt kul, säger Julius Aspman inför det kommande brytandet av ny mark.
– Men det kanske kan bli som en kul grej, att folk får vara med i realtid och påverka oss som kommentatorer genom att skriva #flerkommentarerpåfreeride, fortsätter Julius.
Julius & Björn kommer att kommentera allting på skidor här på Freeride. Det vill säga halfpipe, slopestyle och big-air.
Här kan du höra Julius & Björn när de kommenterar X Games.
Schema Skidor och Julius & Björn kommenterar:
Torsdag – 22 januari
20:00: Herrar Slopestyle kval
Fredag (Lördag) -23 januari
01:00: Herrar Halfpipe kval
Lördag (Söndag) – 24 januari
19:00: Herrar Slopestyle final
21:30: Damer Slopstyle final
03:00: Herrar Big Air första omgången
04:00: Herrar Big Air final
Söndag – 25 januari
22:45: Herrar Half Pipe final
Men oroa er inte ni som gnisslar tänderna över detta ute i stugorna. Kommenteringen kommer att ligga på en separat ljudstream som går att stänga av.






