PureFreeride Camp lockade rekordmånga deltagare

Årets PureFreeride Camp lockade rekordmånga deltagare och det blev fyra lyckade dagar i Abisko.


Foto: Fredrik Schenholm

Torsdagen den 14 april innebär första dagen på PureFreeride Camp 2011. Vi inväntar över 100 personer till årets camp och det känns jättekul och spännande. Toppturer är en fantastisk och storslagen upplevelse och det känns grymt kul att få leverera guidade toppturer med bergsguider på olika nivåer för våra 100 deltagare – det är mer än dubbelt så många deltagare jämfört mot tidigare år.

Klockan är ett och många har fått i sig sin lunch och är ombytta och klara för att åka Linbanan upp på fjället Nuolja. Där väntar en offpistvisning av STF Abiskos skidpatrull. Linbanan är öppen en timme längre än vanligt så att alla deltagare hinner åka några åk och får röra på sig efter sin resa. Väl nere efter offpistvisningen är testcentret öppet och där blir det full fart från start. Det är många deltagare som vill låna och testa utrustning.

Full fart är det också vid campinfon när den öppnar. Vi tar emot alla anmälningarna till morgondagens aktiviteter här och fördelar grupperna. Det visar sig att vi kommer att skicka iväg elva topptursgrupper under fredagen och det är 93 stycken deltagare som ska med. Det blir även offpistguidning på Nuolja och isklättring för några deltagare som anmält sig till detta.

Runt klockan åtta på torsdagkvällen samlas alla i storstugan då jag, Camilla Antonsson (ansvarig för PureFreeride Camp, reds anm) hälsar alla välkomna, berättar lite om campen, presenterar partners och kör lite utlottningar. Därefter blir det intressanta och inspirerande föreläsningar av bland andra Patrik Nordin, Mikael af Ekenstam och bergsguiden Andreas Bengtsson.


Foto: Camilla Antonsson

Foto: Camilla Antonsson

Klockan är nio på fredagmorgonen och jag sitter ner och njuter av en kaffe i restaurangen. Vilken morgon och vilken stämning vi hade på turiststationen. Det gick smidigt och det var kul att skicka iväg alla sköna och trevliga deltagare, partners och guider på sin första, andra eller tjugonde topptur, vad vet jag? Oavsett så var alla lika laddade och förväntansfulla.

Vid fem på eftermiddagen är de flesta tillbaka på turiststationen, glada, lite trötta men fantastiskt nöjda med dagens prestation. Testcentret är öppet och deltagarna beger sig dit för att lämna tillbaka och testa nytt. Campinfon är öppen och vi tar emot nya anmälningar inför lördagens aktiviteter. Det visar sig att vi får ihop nio topptursgrupper till lördagen och vi har nu också några deltagare som vill gå med på fotokursen, isklättra samt följa med på offpistguidningen och lavinkursen.


Foto: Camilla Antonsson

Foto: Camilla Antonsson

På kvällen börjar bergsguiden Christian Edelstam berätta om Denali, Cassin Ridge, en av de svåraste klätterlederna på Nordamerikas högsta berg som han klättrat. Därefter är det Sara Orrensjö, David Kvart och Per Huss tur att inspirera, berätta och förtrolla oss.

På lördagmorgonen åkte nio topptursgrupper iväg och det snöar lite ute. Vid halv tio tar jag mitt kaffe i restaurangen och känner att snart ska jag också bege mig iväg till backen. Jag testar pjäxor och skidor som Patrik Nordin på Dynafit lånat ut till mig. Äntligen, upp på Nuolja och känna snön under skidorna en stund.


Foto: Fredrik Schenholm

Det känns lite i benen när jag kommer ner igen, men skidorna är grymma och det var härligt tyst runt omkring mig på fjället. Vid femtiden är de flesta tillbaka, lika härligt nöjda som igår, något skavsår men annars bara glada, sköna miner.

Klockan är fem och testcentret är öppet och campinfon likaså. Dags för nya anmälningslistor, lämna och låna nya produkter. Årets deltagare är grymt taggade och många vill gå på topptur även dag tre. Vissa vill också passa på att testa de övriga aktiviteterna så bland annat offpistguidningen imorgon söndag kommer att gå i dubbla omgångar.


Foto: Camilla Antonsson

Klockan sju fylls storstugan till sista plats, då ska nämligen ski-touring legenden Greg Hill från Canada berätta för oss om sin fantastiska bedrift, 2 Million feet in 365 days. En otrolig story berättas av en mycket ödmjuk, seriös och härlig person. Greg Hill fick oss alla att fascineras av hans äventyr och av hans enorma kapacitet. Drygt en timme senare efter Gregs otroliga berättelse beger vi oss alla mot restaurangen till kvällens grillbuffé. Stämningen är på topp, avslappnad, skön men samtidigt full med fart och efter buffén så tar BALBOAS över och vi får alla en jättekul kväll tillsammans.

Morgonen efter är alla på plats, laddade och klara för en tredje och sista dag med PureFreeride Camp och det har kommit två decimeter snö under natten. Halv tio sitter jag återigen ner i restaurangen och njuter av mitt kaffe och vill inte att campen ska ta slut. Nu, campets fjärde dag, är alla deltagare, partners och guider med på hur rutinerna är och anläggningen ser ut. Nu flyter allt på perfekt och då är det snart slut. Men det är också just det som är tjusningen med allt, att avsluta när det är som bäst. Det ger mersmak och att vi kommer tillbaka, eller hur?

Bokning för Purefreeridecamp 2012 öppnar den 1 juli, 2011. Maxantal 2012 är 100 deltagare, så först till kvarn. Besök www.purefreeridecamp.se
Text: Camilla Antonsson
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.