Shaun White anklagas för sexuellt ofredande
Snowboardåkaren, skateboardåkaren och gitarristen Shaun White stäms av sin forna bandkamrat för sexuellt ofredande och utebliven betalning.
”The flying tomato” som han också kallas har vunnit otaliga medaljer i halfpipen. På toppen av sin karriär deklarerade den amerikanske superkändisen att han skulle in i rockbranschen. Bandet ”Bad Things” skapades.
Trummisen, Lena Zawaideh, stämmer nu Shaun White för sexuellt ofredande och utebliven betalning.
Lena beskriver den olympiske guldmedaljören som hyperkontrollerande med åsikter om hur hon skulle klä sig, sminka sig och vilken frisyr hon skulle ha. Vidare hade han tvingat henne att se på pornografisk film där ett par har sex på en död björn samt skickat nakenbilder till henne.
En del av bevisningen i utredningen består av SMS där White skall ha skickat pornografiska bilder samt kritiserat henne för vad hon bär för kläder.
Shaun White uttalar sig genom sin advokat advokat Kerry Wright: ”För många år sedan, sms:ade jag med en vän som nu använder sig av dom för att sätta ihop en löjlig stämning. Det finns absolut inget koppling mellan sms:en och tidpunkten för hennes påståenden och vi kommer bestrida detta kraftigt i rätten”
2014 upphörde betalningen till trummisen. När hon sedan sparkades samma år hade hon fortfarande inte fått betalt.
”Jag driver den här processen för att kvinnor inte ska behöva tolerera trakasserier på jobbet. Shaun White ska inte få göra vad han vill bara för att han är känd. Även om jag skäms över hur jag har blivit behandlad kan jag inte bara se på när han gör detta mot andra kvinnor,” säger Lena Zawaideh i ett uttalande.






