Svenskarna är laddade inför Freeride World Tour
Till helgen smäller det, då står fem taggade svenskar och en massa annat folk på start i Chamonix, för att shredda sig till ärofylld seger i vinterns första Freeride World Tour-tävling. Vi har tagit pulsen på två av svenskarna inför premiären.
Första deltävlingen i FWT i år körs på klassisk mark i Chamonix, som varit ett tourstopp sedan flera år tillbaka. Två möjliga tävlingsface är utsedda, ett på Brévent och ett på Flégère. Exakt vilket det blir, och om tävlingen körs på lördag eller söndag meddelas senare i veckan. Givetvis kommer både den och resten av vinterns FWT-tävlingar att streamas live här på Freeride. Livelänk kommer upp i slutet av veckan.
Freeride har kollat läget med två av de fem svenskarna som kör, och såhär säger Wille Lindberg och Matilda Rapaport om premiären:
Wille! Vem vinner touren i år och varför?
– Den som vill det mest med en kombination av lite tur och talang. Jag tror att dessa killar kommer vara i toppen: Sam Smoothy, Samuel Anthamatten, Reine, Loic Collomb-Patton och Jeremie Heitz. Och den stora jokern i år är Fabian Lentsch.
Tankar inför FWT-premiären?
– Det här året och inför premiären vill jag verkligen ha en skönare känsla på start. Jag vill våga göra det som ligger mig närmast hjärtat. Jag kommer dedikera mitt åk till min vän Andreas Fransson, han trodde alltid på mig och coachade mig många gånger i skidåkningen. För två år sedan då jag startade svagt på touren tog han mig åt sidan och sa exakt det som jag behövde höra, ”Wille du håller ju på att åka dig själv ur touren, se till att åka så du själv är nöjd istället, koncentrera dig på det, då blir det bra,” sen drog jag till med en tredjeplacering. På något sätt vill jag hedra honom och verkligen ge allt form av glädje till skidåkningen, ta tävlingarna med en klackspark och bara åka så inåt helvete. Legends lives forever!
Matilda Rapaport laddar för sin andra hela säsong på FWT och var den av de svenska tjejerna som körde bäst totalt i fjol. Flera av toppåkarna i damklassen saknas i år på grund av skador, och så här går Matildas tankar inför stoppet i Chamonix:
Vad har du för känsla inför FWT-premiären?
– Jag är superpepp! Det har ju varit en lång uppstart inför tävlingssäsongen i år, och det har varit skönt. Man har haft tid att åka in sig, och i år har bergen behövt tid på sig att få en bra bas, så det passar bra. Men nu är jag sugen på att komma in i tävlandet igen, det känns bra.
Vem vinner touren i år?
– Det är sjukt svårt att säga. Jag vill ju säga att jag gör det, och det är också målet, men det är många som vill vara med däruppe. Jag tror det kommer bli en jämn säsong, både på herr- och damsidan. Men jag hoppas lite extra på Wille, att han får ur sig åkningen som han kan prestera, då tror jag att han kan gå långt. Han har ju varit i Indien och hittat nån sorts mindfulness också.
Så yoga är nyckeln till seger?
– (Skratt) Att köra bra handlar mycket om hur man är mentalt – att man kan hitta rätt läge i huvudet. Jag har inte varit i Indien, men jag har kört yoga med Evelina Nilsson istället.
Damsidan då, vem eller vilka tror kommer dominera där?
– Christine, såklart. Vi har kört mycket nu på försäsongen och hon är superstark. Sen ska det bli intressant att se vad Janina Kuzma kan göra, hon kör X Games i halfpipe, idag faktiskt, och sedan åker hon direkt över till Chamonix för FWT. Hon har ju inte varit med på touren på några år så det ska bli kul att se vart hon står. Och Lorraine och Nadine är skadade, så det kanske dyker upp något wildcard istället för dem, jag är osäker på hur FWT gör med sånt.
Vilket stopp på touren passar dig bäst?
– Hmm, bra fråga. Det känns kul för i år har jag redan kört på alla face utom det i Alaska, och där har ju ingen kört. Fast det är möjligt att jag har kört Alaska-facet ändå i och med att jag har varit i det området och filmat. Men alla de andra facen har jag kört, och kört bra på. Andorra är ju nytt (för FWT) men det var i en FWQ-tävling där för två år sedan som jag kvalade in till Freeride World Tour med, så det känns bra att komma tillbaka dit. Det känns tryggt. Men vilket som passar mig bäst, där vill jag nog ändå säga Verbier. Det är ett sjukt roligt face, det är brant, där är roliga dropp och klippor och det är mitt favoritface.
Har du något mer du vill tillägga?
– Ja, jag hoppas att alla svenskar som är i Chamonix i helgen kommer och kollar på när vi kör. Det vore roligt med en hejaklack!
Åkare som får köra FWT 2015
Skidor damer
- Hazel Birnbaum, USA
- Hadley Hammer, USA
- Christine Hargin, SWE
- Lorraine Huber, AUT (skadad men oklart hur länge)
- Janina Kuzma, NZL
- Ashley Maxfield, USA
- Silvia Moser, ITA
- Jackie Paaso, USA
- Francesca Pavillard-Cain, USA
- Matilda Rapaport, SWE
- Lotten Rapp, SWE
- Lorelei Torres, AND
- Eva Walkner, AUT
Skidor herrar
- Garrett Altmann, USA
- Richard Amacker, SUI
- Samuel Anthamatten, SUI
- Alexandre Anthoine, FRA
- Reine Barkered, SWE
- Patrick Baskins, USA
- Juan Bergada, ARG
- Jordan Bricheux, FRA
- Loïc Collomb-Patton, FRA
- Aurélien Ducroz, FRA
- Markus Eder, ITA
- Dani Fornell-Prat, AND
- Matt Francisty, CAN
- Kevin Guri, FRA
- Stefan Häusl, AUT
- Jeremie Heitz, SUI
- Loic Isliker, NED
- Fabian Lentsch, AUT
- Wille Lindberg, SWE
- Julien Lopez, FRA
- Charlie Lyons, NZL
- Ivan Malakhov, RUS
- Aymar Navarro Combalie, ESP
- Conor Pelton, USA
- George Rodney, USA
- Jerôme Roller, SUI
- Nicolas Salencon, ARG
- Leo Slemett, FRA
- Sam Smoothy, NZL
- Fabio Studer, AUT
- Drew Tabke, USA
- Kyle Taylor, USA
- Felix Wiemers, AUT
- Neil Williman, NZL
Snowboard damer
- Estelle Balet, SUI
- Mary Boddington, USA
- Anne-Flore Marxer, SUI
- Anouck Mouthon, FRA
- Elodie Mouthon, FRA
- Amber Schuecker, AUT
- Shannan Yates, USA
Snowboard herrar
- Camille Armand, FRA
- Ralph Backstrom, USA
- Colin Boyd, USA
- Brian Bozack, USA
- Jonathan Charlet, FRA
- Xavier de le Rue, FRA
- Christopher Galvin, USA
- Ludovic Guillot-Diat, FRA
- Sascha Hamm, GBR
- Alexander Hoffmann, AUT
- Steve Klassen, USA
- Sammy Luebke, USA
- Flo Orley, AUT
- Jamie Rizzuto, CAN
- Aurelien Routens, FRA
x
Schema FWT 2015:
Chamonix-Mont-Blanc, Frankrike: 24 januari
Fieberbrunn, Österrike: 31 januari
Vallnord Arcalis, Andorra: 14 februari
Alaska, USA: 14 mars
FINAL: Verbier, Schweiz: 28 mars






