Fjällräddningen söker två personer från lavin
Två personer i 30-årsåldern som på lördagen var med i en lavin vid Sjöhöjden, mellan Salsfjället och Grövelsjön sökes av fjällräddningen.
De två personerna var med om en stor lavin med en brottkant på två meter och den ena personen fastnade. Turligt var den andra fri och kunde gräva loss sin vän.
– Det var rejält stora snöblock som kom i rörelse så det här kunde ha gått rejält illa, säger Mikael Westerdahl till DT.
Den stora lavinen uppmärksammades först på söndagen men togs på största allvar då dom hittade ingångsspår med inga utgångsspår. Nu söker fjällräddningen kontakt med de två skidåkarna vars kontaktuppgifter de inte har. Om ni ser detta så kontakta som, antingen genom polisen eller genom STF fjällstation i Grövelsjön.
Grövelsjön STF Fjällstation: 0253-59 68 80






