Oscar Wester vinner JOI 2014
Oscar Wester är ostoppbar för tillfället. Precis som i Nine Knights häromveckan videokvalade han sig till en plats i Jon Olsson Invitational, för att sedan gå och vinna hela rasket. Med honom på pallen hamnade Jesper Tjäder och Fabian Bösch.
Gårdagens vind byttes under lördagen ut till regn. Men som på beställning lagom till tävlingens start så sprack himlen upp. Stämningen under hela kvällen var som förväntat på topp! Den tionde upplagan av Jon Olsson Invitational har avslutats och Oscar Wester står klar som slutlig vinnare i Head Big Air.
Nitton åkare har under kvällen kämpat mot varandra i head to head-heat för att slutligen kunna utse två motståndare till gårdagens direktkvalade svenskar, Oscar Wester och Jesper Tjäder. I första utslagsomgången var det många som hade lite svårt att landa cleant och fina tricks slutade med vurpor. Allt efter som tävlingen fortlöpte blev dock åkarna stadigare. Det var tillslut Torin Yater-Wallace och Fabian Bösch som fick superfinalplatserna och slöt upp med Oscar och Jesper för två finalåk var.
Jesper hade redan under träningen visat upp bra form med ett helt nytt trick som inte har landats förut, en switch triple frontflip som fick publiken att gå igång ordentligt. Innan superfinalen kördes även en så kallad rapid fire som är när alla åkare kör i rad och showar, där fick vi se Christof Schenk göra två stycken riktigt feta trippel backflips, vilket gav honom pris för publikens favorit.
Superfinalen var en samling av unga åkare, 19-åriga Jesper Tjäder, 18-åriga Oscar Wester och Torin Yater-Wallace och den yngsta av dem alla, 16 åriga Fabian Bösch, som inte ens nått skolåldern när Jon Olsson Invitational kördes för första gången.
I första åket körde Jesper sin switch trippel rodeo 1260 som han kvalade vidare med under gårdagen, detta kom senare också att ge honom andraplatsen. Fabian Bösch ramlade i första, men på andra försöket gick han stort och fick ordning på sin switch dubbel 1440 safety, vilket gav honom en tredjeplats. Torin Yater-Wallace kände att han ville testa på något nytt och drog till med det mesta i futurespin skidvärlden har sett än så länge – två försök på switch 1980. Bägge försöken slutade med vurpor, men hade han landat detta så vet man inte hur prispallen hade sett ut.
Slutligen så har vi vår svenske Oscar Wester som just nu har ett tävlingsflow utan dess like. I sitt första åk laddade han ordentligt och landade sin trippel 1620, precis som under gårdagen. Med hela tio poäng högre score än Jesper så var det en glad Oscar som tog hem årets Head Big Air. Värt att nämna är att Oscar verkligen har visat, för dem som inte redan hade förstått det, att han är här för att stanna. Förra veckan kom han med till Nine Knights som videokvalare och vann där. När han sedan upprepar samma sak här på Jon Olsson Invitational så kan man inte göra mycket annat än att gratulera och konstatera att han troligen inte kommer att behöva videokvala till några tävlingar alls nästa år.
Nu återstår bara den årliga åkarmiddagen och festen på Bygget vilket inte kan bli annat än lyckat!
Foto: Andreas Bryngel






