Skidor – the summer edition
Nöden är uppfinningens moder sägs det. Vi är beredda att hålla med efter att fått se denna sommarvariant av skidor.
Jonatan Ydén såg inte snöns försvinnande som ett rimligt skäl att sluta åka skidor. Den uppenbart händige personen. En 50cc motor med gas och broms vid stavhandtagen förlängde säsongen även om han erkänner att de inte är lättåkta.
”Att hålla balansen är inget svårt och ju fortare man kör desto mer riktingsstabila blir dom. Att svänga är halvspännande. Vill man svänga mycket så får man saxa, eller försöka luta sig bakåt (framhjulsdrift), gasa ordentligt och spinna, då kan man slira sig åt de hållet man vill! ”

”Dock spinner man nästan lite för lätt och har man mycket framåtvikt understyr det mycket och det blir ostabilt. Att ta en oskarp kurva i lite mer fart går ganska bra.
Anledningen till att jag byggde framhjulsdrift var för att om något går åt h*****e, så kommer man förmodligen sätta sig bakåt, vilket resulterar i att drivhjulet går i luften och man stannar.”

”Av det jag har kört hittills kan jag konstatera att man hade nog blivit mindre trött i benen av att cykla. Spänner mig nog lite för mycket och när man kör i stan med mycket gas/broms sliter det mycket, framförallt på ljumskar.”







