Andreas Bengtsson: Rapport från snötyngda Chile
Andreas Bengtsson har nyss återvänt hem efter en resa till Chile som utfördes med osannolikt bra tajming. Andreas är bergsguide (IFMGA) och driver Mountain Guide Travel samt ansvarar för Heliski i Riksgränsen. Han har besökt över 300 skidorter som guide och när han skickade en hälsning att Chile varit fantastiskt detta år förstod vi vidden av exakt hur bra det varit.
Han har åkt skidor i Anderna tre gånger så vi passade på att ställa några frågor om snöförhållandena i Sydamerika som vi tidigare rapporterat har haft en rekordsäsong.
Hur många gånger har du varit i Sydamerika med skidor tidigare?
– Guidade första gruppen 2012 i Chile och detta va min 3e resa.
Var var du någonstans?
– I år började vi med Nevados de Chillan, sedan La parva, El Colorado och Valle Nevado, men p.g.a. snöfallet blev det bara att vi åkte i La Parva och lite i El Colorado. Vägarna var stängda då det kom 2 meter på 4 dagar!
Vad gjorde du?
– Jag guidade en grupp och vi åkte så mycket vi kunde från liftarna och turade när det var stängt. Några dagar stängde de övre liftarna p.g.a. hård blåst men vi fick många bra svängar ändå eftersom snön var så bra.
Hur var förhållandena?
– Bra! Mer snö än på länge.
Vilken är den största skillnaden mellan bergen i Anderna och Alperna?
– Anderna är större. Så gott som allt är över trädgränsen även om det finns lite skogsskidåkning i de södra skidorterna. När det snöar kommer det mer än i alperna men sedan kan det vara lite längre perioder med mindre snö. Sedan är infrastrukturen med vägar inte lika bra och det är långt mellan orterna. Finns bara 20 skidorter i Chile och många av dom är så små att det inte blir någon bra åkning, så det blir annorlunda mot alperna men ett underbart land att resa i. En bra 4WD underlättar!
Hur nöjda var gruppen du guidade över förhållandena?
– Oj, det får du fråga dom om. Nöjda tror jag. En av dom har bokat att åka med till Japan i januari så det är ett bra betyg.






