Guide: köpa rätt skidbyxor?
Att köpa de perfekta skidbyxorna kan vara svårare än vad det låter. Det finns mycket att tänka på och många gånger märker man inte om det har blivit rätt förrän man står i skidbacken. I denna guide har vi sammanställt våra bästa tips och tricks när det kommer till skidbrallor.
Grundreceptet för att hitta den perfekta skidbyxan innehåller: funktion, komfort, vattenpelare, andningsförmåga, isolering och självklart style. Nu när det är sommar åker det ofta ut skidbyxor på rea och då har du möjlighet att göra ett riktigt kap. Läs denna guide, surfa på nätet, gå till butiker, hitta den perfekta skidbyxan för dig och var redo när vintern väl drar igång.
Funktion
Vi börjar med funktion och när det kommer till skidbyxor, likt vanliga kläder, finns det många olika varianter, typer och slag. Och likt när man köper vanliga kläder, måste man fundera över vad byxorna ska användas till. Skidbyxor kan användas till många andra utomhusaktiviteter och vill man kombinera kan man behöva kompromissa. En tightare softshellbyxa kan till exempel fungera lika bra för längdskidåkning, skridskor och vandring som i skidbacken. Men ett snölås kanske inte är att föredra i alla situationer.
Vanligtvis brukar man dela in skidbyxor i: skalbyxor/hardshell, softshell och isolerade/fodrade skidbyxor. När det kommer till skalbyxor finns det även där olika varianter och de brukar kategoriseras i 3-lager, 2,5-lager och 2-lagers skalbyxor. Skillnaderna är inte förvånande men behöver ändå nämnas:
Olika typer av skalbyxor:
3-lager: har precis som det låter 3 lager tyg och det vattentäta membranet är skyddat av tyg både innantill och utantill. Det är den mest slitstarka skalvarianten och rekommenderas därefter.
2,5-lager: är ungefär som det låter och membranet är skyddat av ett yttre tyg. På insidan är det oftast ett mönsterliknande material som fungerar som ett halvlager.
2-lager: har som det låter 2 lager och membranet är skyddat av tyg på utsidan medan insidan är isolerad med ett typ av foder.
Är man i grunden friåkare med målet att lägga pudersväng efter pudersväng eller om man ofta lyckas pricka skitförhållanden i Åre när det bara regnar rekommenderas skidbyxor med tyg i 3-lager. En 3-lager bralla är även att föredra om man gillar att utsätta sina kläder för större belastning och förslitningar till exempel klättra för att ta sig till mer extrema områden. Å andra sidan, om du suktar efter ett par brallor som inte ska sakta ned dig och du jagar gram för att vara snabbast upp när turåkning drar igång, är 2-lager ditt bästa val.
Softshell byxor då? Är man ute efter större komfort och rörelseförmåga är softshell något att fundera över. Det är en byxa som bygger på en tvådimensionell vävningsteknik som ger en isolerande och vindtät effekt. Nackdelen är att du inte kommer upp i samma vattentäthet och isoleringsförmåga som i skalbyxor. Softshell byxor sträcker sig vanligtvis “endast” till mycket vattenavvisande. Det blir alltså en avvägning mellan vad man tycker är viktigt, dock ska man ha i åtanke att det kan vara ganska stor skillnad mellan mycket vattenavvisande och vattentätt. Åker man bara skidor när det är hyfsat väder och hellre stannar hemma när det blir ruggigt är softshell inga problem alls. Har man mentaliteten av att ”det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder”, ska man troligtvis sikta på skalbyxor.
Nu kommer vi till isolerade byxor. Om man är en frusen person som vet med sig att minus grader brukar leda till ett dåligt humör och mindre tid i backen är det ingen dum idé att investera i ett par skidbyxor med syntetiskt foder. Faktum med att dessa byxor i de flesta fall är billigare än skalbyxor. Är man tveksam och inte vill gå hela vägen finns det även byxor som endast är fodrade där kroppen är i kontakt med snön, så som rumpa och knän. Fodrade skidbyxor kan även vara en bra grej om man kommer stå still en del i backen, till exempel när man ska lära kidsen att åka skidor.
Komfort
När du har bestämt dig för vad byxorna ska användas till och du faktiskt börjar kolla in olika modeller är det viktigt att ha med sig att komfort är en viktig faktor. En skidbyxa ska sitta bra och det kan betyda olika saker för olika personer. Till skillnad från när man köper jeans och byxorna gärna får vara lite tighta för att de töjer sig, vill man inte ha för tighta skidbyxor. Skidbyxor ska gärna inte förhindra rörlighet eller bekvämlighet då det är byxor du kommer vara aktiv i. Gillar man stilen av att ha tightare byxor är det en bra tanke att köpa ett par byxor med stretch i. För stora skidbyxor brukar sällan vara ett problem så gillar man den stilen har man det nog enklare.
När det kommer till passform har jag ett personligt tips att ta en storlek större än vad som känns bekvämt i butiken. Testar man en medium byxa i butiken, storleken känns perfekt och du tycker att modellen sitter snyggt kommer den troligtvis inte att göra det i backen. Efter att ha tagit på sig ett underställ, ryggskydd och eventuellt ett par extra fleece-mamelucker kommer medium-byxan med stor sannolikhet kännas betydligt tightare än vad den gjorde i butiken. Dessutom kommer byxorna till utseende uppfattas betydligt mindre efter att man har fått på sig pjäxor och hjälm. Vill man gå för en mer avslappnad passform tycker jag att man ska överväga en storlek större än vad man egentligen tänkt sig eller ta med sig allt man kommer ha på sig till butiken. För korta skidbyxor är inte speciellt snyggt för den delen heller.
Vattenpelare
Vattenpelare är ett sånt fint ord som kan betyda väldigt mycket samtidigt som det kan betyda ingenting. När man snackar om vattenpelare, eller snarare vattenpelartryck, menar man egentligen mängden vatten i millimeter som en kvadratcentimeter av ett material kan stå emot innan vattnet tränger sig igenom. Tänk dig att du tar ett rör och sätter det mot ett material och sedan häller ned vatten. Vattenpelare kan i detta fall således översättas till hur pass vattentäta ett par skidbyxor är.
Riktmärken för vattenpelare:
< 2 000 mm: vattenavvisande men inte vattentätt. Man brukar dra gränsen för att något är vattentätt här.
4 000 mm: vattentätt under kortare perioder i lätt nederbörd. Byxan du tar om du ska ut och åka skidor och prognosen säger liten risk för nederbörd.
6 000 mm: vattentät i kraftig nederbörd under en kort period och lite längre vid lätt nederbörd. Byxan man tar när man är i svenska fjällen under påsklovet och det finns risk för att man upplever alla årstider på en och samma dag.
> 12 000 mm: vattentät i kraftig nederbörd under längre perioder. Byxan man tar när man har prickat en riktig pudervecka och det ska kräksnöa varje dag.
24 000 mm: Gore-Tex och andra liknande membran
Men, man måste inte ha Gore-tex för att det ska vara vattentätt! Flera märken har idag gjort egna membran, Dermizax, PROOF, Atmos och Futurelight, vissa med vattenpelare upp mot 20 000 mm som fungerar väldigt bra. Dessa skidkläder är ofta mycket billigare eftersom Gore-tex krämar på en rätt kraftig prislapp. Hur många vattenpelare ska man sikta på då? I många fall räcker 10 000 mm vattenpelare gott och väl, det är vattentätt och kommer hålla dig torr under normala förhållanden. Det passar den vanliga skidåkaren som är iväg någon vecka om året men inte vill bli blöt om det faktiskt snöar eller till och med regnar. Man brukar säga att om man sitter i en blöt sittlift kan man räkna med ett tryck på ungefär 5000 mm vattenpelare och om man står på knä i snön kommer man upp i något kring 18 000 mm, det varierar självklart beroende på vikt och tid, men då kan man få en ungefärlig uppfattning om vad som är vad. Med tanke på att man ofta sitter ned i liften, när man äter eller bara vill pausa och njuta av utsikten, kan det vara en god idé att satsa mer på vattenpelare i skidbyxorna än i skidjackan.
Andningsförmåga
Likt vattentätheten vill man gärna ha ett par skidbyxor som har bra andningsförmåga. Utan bra andningsförmåga kan man strunta i vattentätheten för det kommer bli så fuktigt att man blir blöt ändå. Om du tycker att vattentätheten är svår att förstå kommer inte andningsförmågan att kännas mer begriplig. Den mäts vanligtvis i resistance to evaporative heat transfer (RET) eller moisture vapor transmission rate (MVTR) och uttrycks i g/m2/24h. Enkelt förklarat betyder det plaggets förmåga att föra ut fukt och mäts i hur många gram vatten en kvadratmeter tyg släpper igenom på ett dygn. I de flesta fall går bra vattentäthet och andningsförmåga hand i hand.
Riktmärken för olika mått på andningsförmåga:
RET > 15 och MVTR < än 10,000: låg andningsförmåga och rekommenderas till enklare fysiska aktivitet.
RET 6-12 och MVTR 20,000 – 30,000: god andningsförmåga och fungerar bra till de flesta fysiska aktiviteterna. Man bör lägga sig runt minst 20,000 för skidåkning.
RET < 6 och MVTR > 30,000: väldigt god andningsförmåga och rekommenderas till dig som vill vara stensäker på att du inte blir fuktig eller vet med dig att du har lätt för att bli varm och svettas relativt mycket.
Man ska inte mista andningsförmåga och tro att man kan göra en topptur med stängda skidbyxor. De flesta skidkläderna har ventilationer och de finns av en anledning. När det blir väldigt varmt och man svettas mycket finns det i princip inget plagg i världen som kommer klara av att föra ut den fukten. Så, var noga med att öppna upp byxorna när du ska anstränga dig mer än vad skidåkning egentligen kräver. Vid turskidåkning rekommenderas ventilationer på utsidan av benet då det ger bättre luft cirkulation och tillgång till friskluft. För alpint och freeride fungerar det bättre med ventilation på insidan av benet, vilket även kan vara diskretare.
Vårt bästa tips när det kommer till både vattentäthet och andningsförmåga är att läsa noga på byxorna och ta lite tid för att försöka förstå vad siffrorna och begreppen faktiskt betyder. Då blir det enklare att vara säker på att du väljer rätt bralla.
Det är viktigt att hålla efter dina skidkläder! Speciallt när det kommer till vattentäthet och andningsförmåga. Eftersom att båda dessa funktioner regleras med porer i membranet och yttertyget och vissa kemikalier dessutom har förbjudits vid tillverkning, krävs det att man tvättar och impregnerar kläder oftare. Det är en stark rekommendation att tvätta kläder när det har använts ca 2-4 veckor för att bevara både vattentätheten och andningsförmågan. Jag hör många gånger polare säga att deras membran-kläder har blivit dåliga, och efter att ha jobbat med att sälja skidkläder frågar jag nästan lite irriterat om de brukar tvätta sina kläder, varpå svaret nästan alltid är nej.
Isolering
Isoleringsförmågan i ett par byxor är minst lika viktig som vattentätheten och andningsförmågan. När en byxa har en bra isoleringsförmåga handlar det om att den ska vara vindtät och kunna behålla värmen som kroppen producerar. Skalbyxor, softshell och fodrade skidbyxor gör detta men till olika grader. Skalbyxor och fodrade byxor är generellt sett bättre på detta jämfört med softshellbyxor.
Fördelen med en skalbyxa kontra en fodrad byxa är att man kan bygga lager själv och reglera utifrån temperatur och hur aktiv man är. Detta görs enklast med hjälp av extra fleece- och dunlager. Bäst värmeförmåga som mellanlager har dun, men dun kan många gånger vara lite för varmt. Då rekommenderas fleece eller ett annat syntetiskt mellanlager. Som baslager är merinoull bäst. 100 procent merinoull har den grymma egenskapen av att fortfarande hålla dig varm om det blir blött. En fodrad byxa kommer alltid vara fodrad och kan därför vara för varm på våren men perfekt under jul. Här kommer vi tillbaka till problemet att allt kostar pengar och det är inte alla som har råd med ett par dyra skalbyxor plus 3treolika typer av lager. Det gäller att välja det som passar både din kropp och plånbok.
Något som jag personligen har märkt, är att varmare ben kan leda till varmare fötter. Har man följt alla regler när det kommer till skidstrumpor men fortfarande fryser kan det vara en ide att klä sig varmare om benen. Man är vanligtvis mindre köldkänslig om benen men om man ser till att hålla sig varm slipper kroppen kämpa för att behålla värme i både ben och fötter.
Detaljer
Det finns några fler saker att tänka på, bland annat damasker, hängslen och förstärkta benslut. De flesta skidbyxorna har damasker eller snölås som man drar över pjäxan. Dessa fyller en viktigt funktion av att hålla snön bort från insidan av byxan. Om man använder andra byxor än skidbyxor är det oftast dessa man går miste om. Det är en god idé att alltid testa så att damaskerna fungerar krångel fritt över dina pjäxor. Skidbyxor tenderar att sitta bättre på plats med hängslen eller bibs, plus att man slipper ett skärp som sitter åt i midjan. Bib-byxan ger bättre skydd och fyller även en funktion av ett ytterligare lager. Det är inte ovanligt att skippa ett extra lager på överkroppen om man kör bib. Nackdelen är att toabesöken blir lite krångligare och man blir i princip tvungen att ta av sig jackan. Till sin hjälp finns det ofta en eller två dragkedjor som ska underlätta detta besvär. När det kommer till bälte, hängsle eller bib är det verkligen en smaksak men det kan vara skönt att ha flera val.
Förstärkta benslut är i min personliga åsikt extremt viktigt. Det som många gånger gör att man måste pensionera ett par skidbyxor är alla 100 hål vid insidan av benslutet. Förstärkningen som finns i skidbyxor är till för att skydda både pjäxan och byxan från skidans stålkanter, men det är inte alltid som det den räcker. Se till att skaffa en bralla med rejäl förstärkning, då kan man undvika förtidspension av sina skidbyxor.
Style
Sist men inte minst kommer style, och vad menas med style? Mode såklart! I skidbacken, precis som på stan, finns det olika typer av mode. Det tydligaste exemplet är 80-talet när allt handlade om att ha en färgglad overall och schysst frilla. Idag handlar det snarare om skalkläder och topptursprylar. Det skiljer sig även vart någonstans man hänger i backen. Är man friåkare handlar det om att ha ett högkvalitativt skalställ, som är en storlek för stort. I parken handlar det om att ha så stora byxor som möjligt med en jacka eller hoodie som är åtdragen i midjan. I pisten handlar det om att ha rätt storlek på kläder, helst lite tighta, så att det blir så tydligt som möjligt när man får till tekniken i den perfekta carvsvängen. På afterskin handlar det väl snarare om att ha ett varumärke som går hand i hand med prislappen på skumpan, så helst Moncler.
Nog om det, efter att ha funderat över ovan nämnda information ska du välja kläder som du känner dig bekväm i och som du gillar. Mode är mode och det kommer det alltid vara. Känner man sig snygg i backen mår man oftast lite bättre och man åker definitivt mycket bättre. Men allt handlar om vad du tycker. Skidkläder man gillar kan även fungera som en bra morot för att ta sig ut i backen när det är dåligt väder eller om man gillar att ta sovmorgon under semestern.
Vi önskar er all lycka till i jakten på den perfekta skidbrallan och hoppas denna guide ger er lite mer klarhet i hur man ska tänka.






