Vinn nya pjäxor från Dynafit
Vill du dela med dig av en offpistrepa eller topptur till Freerides nya avdelning? Eller ladda upp bild till ett åk som redan finns på avdelningen med Offpist & Toppturer? Då har du chansen att vinna ett par sprillans nya pjäxor från Dynafit.
Freerides skinande nya avdelning där vi samlar offpistrepor och toppturer är idag exakt en vecka gammal. För att fira denna en-vecka-på-nätet-födelsedag drar vi igång en tävling. Har du gjort något episkt liftburet offpiståk som du bara måste dela med dig av? Eller har du någon fin topptur som du vill beskriva för de andra skidåkare som läser Freeride? Då är det dags att kavla upp ärmarna och fylla i din turbeskrivning via länk nedan.
Vinnaren får ett par pjäxor från Dynafit, modellen TLT7 Expedition i herr eller damvariant. Modellen går lös på 6 199 kronor om du skall inhandla den för egna riksdaler. Freeride läser och administrerar de offpistrepor och turbeskrivningar som kommer in före publicering. Tänk på att fylla i alla fält, då blir din beskrivning också värdefull för de som är nyfikna på åket. Glöm inte att kryssa i ”Publish (submit for review)” när du är klar och sparar din beskrivning allra längst ner i formuläret.
Tävlingsupplägg
- Skicka in offpist eller topptur med bilder som blir godkänd: 10 poäng
- Ladda upp åkbilder till en befintlig offpist/topptur: 1 poäng
- Varje insamlad poäng ger en lott i Freerides stora tombola ur vilken vinnaren dras (läs: ju fler turbeskrivningar och bilder som du laddar upp, desto större vinstchanser)
- Vinst, pjäxor från Dynafit värda 6199:-
- DEADLINE söndag 30 april 2017, klockan 23:59
- Här lägger du in din offpistrepa eller topptur
- I denna forumtråd förklaras hur du får till din GPX-fil ( du kan också rita i Google maps)
Mer om Dynafitpjäxan TLT7 Expedition
Ett par pjäxor med syftet att öka din hastighet uppför och spara energi inför nästa åk utför. Dynafit TLT 7 Expedition gör toppturslivet enklare och snabbare för de utövare som uppskattar låg vikt i kombination med stabila åkegenskaper. Leverantören gör följande utfästelser:
– Nya Speed Nose ger en kortare tåbox, bättre vinklar och mer effektiv rörelseförmåga uppför berget.
– Patenterade Dynafit Master Step inserts reducerar kraften som behövs för att komma i bindningen med 50%.
– Lambda Frame enligt Exoskelton princip reducerar materialbehovet och styvar upp pjäxans laterala förmåga och ger effektiv kraftöverföring.
– Ultralock 3.0 Closure System innebär en funktion där pjäxan endast har ett spänne som styr alla funktioner. Övergången från skidläge till hikeläge och vice versa blir exceptionellt lätthanterligt. Dessutom färre utstickande delar som kan haka i och skapa problem långt från civilisationen.
- Dynafits hemsida med mer information om pjäxmodellen






