Vinn skidgrejer från ELAN för hela familjen
Elan söker nu en Freeride-familj. Hela familjen blir utrustad från topp till tå med skidor från Elan, kläder från 2117 och pjäxor från Roxa. Ansök till och med 31 december 2019. Elan söker en familj som inte är rädda för att synas lite grann på Freeride.se i vinter.
Elan jobbar vidare med att utveckla sina skidor för att skapa skidglädje, ”Always Good Times” som de säger. Nu söker Elan en Freeride-familj som vill ta chansen att vinna kompletta skidkit med skidor och bindningar, stavar, och hjälmar för två vuxna och två barn. 2117 stöttar upp med skidkläder, medan Roxa står för pjäxorna. De vuxna får också varsitt par goggles från Elan. Produkterna har ett sammanlagt värde på 59 902 kronor. Barnprodukterna anpassas efter just din familj, alltså beroende på ålder på barnen.
För att vara med och tävla motiverar du kort varför just din familj ska vinna. Skriv också om ni har någon skidsemester planerad och vart ni ska åka. Du kan ansöka till och med årskiftet. Det ska vara en familj som inte är rädd för att synas lite grand i vinter på Freeride.se och vara aktiva på sina egna sociala medier.
Tävla med Elan här
Tävlingen är redan avslutad. Sista tävlingsdag var 2019-12-31. Vinnaren presenteras här på denna sida så snart vi har fått kontakt med vinnaren.
>>9/1 Vinnare blev Fredrik Nilsson med familj! De presenteras senare här på Freeride när de fått sina vinster!
Vad förväntas av vinnarfamiljen?
Den vinnande familjen använder och testar sedan sina skidprylarna från Elan, Roxa och 2117 fram till och med mars/april 2019. När perioden är över är prylarna era att behålla.
Från att ni tar emot skidprylarna och fram till och med mars 2019 förväntas ni vara aktiva på era egna sociala medier och ärligt berätta om skidprylarna från Elan och hur ni upplever dem.

Det kommer att bli tre publiceringar under perioden här på sajten. När vi har utsett vinnarfamiljen berättar vi superkort vilka ni är på Freeride.se. Någon gång under vintern kommer ni också att bli filmade och fotograferade en dag när ni åker skidor med prylarna, samt få berätta kort framför kamera vad ni tycker om dem. Videon, som blir några minuter lång, publiceras därefter här på Freeride och på våra sociala medier Facebook och Instagram. I slutet av säsongen, kring påsk, avslutar vi vintern genom att snabbt kolla läget via en intervju som sedan publiceras tillsammans med bilder på Freeride.se.
Vad vinner man?
Rekommenderade priser i Euro inom parentes omräknat i SEK.
Detta ingår från Elan:
- SKIDOR
- Elan Ripstick 96 med bindings (7 800 kr)
- Elan Ripstick 88W (6 300 kr)
- Elan Ripstick 86T (4 700 kr)
- Elan RS Ripstick QS (2 100kr)
- STAVAR
- Elan Literod (515 kr)
- Elan Speedmagic (515 kr)
- Elan Hot Rod green (26o kr)
- Elan Hot Rod Jr Pink (155 kr)
- GOGGLES
- Elan goggles (2 st vuxen, 1040 kr/styck)
- HJÄLMAR
- Elan Specter Comp (935 kr)
- Elan Infinity (935 kr)
- Elan Team Green (515 kr)
- Elan Team Pink (515 kr)

- PJÄXOR från Roxa
- Roxa R3 130 TI IR (5 780 kr)
- Roxa R3W 105 TI IR (4 725 kr)
- Roxa Yeti 4 (1 250 kr)
- Roxa Sky 2 (830 kr)

- SKIDKLÄDER från 2217
- Herr: 2117 ìKramaî Eco 3L ski jacket & pant (3 999 kr+ 3 499 kr)
- Dam: 2117 ìKramaî Eco 3L ski jacket & pant (3 999 kr + 3 499 kr)
- Freeride Junior (2x): ìLammhultî Eco Light padded Ski jacket och pant (1 499 kr + 999 kr)






