Americas leder efter första delen av Skiers Cup
BC slopestyle-delen av Skiers Cup i Zermatt är avgjord och Team Americas leder över Europa med 9-7. Spiken i kistan slogs av amerikanernas lagkapten JP Auclair. Den avgörande Big Mountain-delen kommer köras senare i veckan.
Efter några dagar med mindre sammarbetsvilliga förhållanden drog Skiers Cup 2014 igång i Zermatt idag. På grund av osäkra snöförhållanden och omlokalisering av big mountaintävlingen inledde man istället med backcountry slopestyle. Team Americas var revanschsugna efter att ha fått storstryk i förra årets upplaga och hade energi nog att besegra Team Europe med 9-7.
![]() Team Americas Foto: Skiers Cup/David Carlier |
![]() Team Europe Foto: Skiers Cup/David Carlier |
Skiftande solsken och ett tunt lager nysnö täckte tävlingsfacet och det var gott om tuffa matchningar i tävlingen. Europa fick med sig viktiga poäng när Nico Vuignier besegrade Sage Cattabriga-Alosa och Richard Permin vann över BC-jibb-fenomenet Dane Tudor. I legendmötet mellan Sverre Liliequist och Seth Morrison var det dock amerikanen som drog det längsta strået.
Österrikaren Fabio Studer var kanske den som hade störst laddhatt för dagen – han landade nästan en dubbel flatspin på första kicken, drog två stora dropp och avslutade med en perfekt cork 720 tail i sitt åk mot Tim Durtschi. Även Sam Favret öste på bra med ett åk bestående av en jättelik switch 540, en corktrea och en ännu större 720. Efter första rundan ledde Team Europe rättvist med 5-3.
I andra omgången la Team Americas i en ännu högre växel och vann de fyra första mötena rakt av. Tim Durtschi slängde iväg en dubbeltia och vann därmed över Sam Favret. Sage Cattabriga-Alosa gick loss stilmässigt och följde upp två dropp som ingen annan körde med en höger- och en vänstertrea för att besegra Kevin Guri och i sista åket för dagen satte Americas lagkapten JP Auclair definitivt spiken i kistan. Hans åk var flowigt fram till sista kicken där han drog en gigantisk dubbelraggare som han stompade perfekt.
– I första åket fick jag en bra känsla för hoppet, så i andra åket kändes det riktigt bra. Jag gör inte dubblar så ofta, bara om det är det perfekta tillfället, och det här var ett sådant, förklarade JP Auclair.
Resultatet efter dag ett skrivs alltså 9-7 till Americas, men tävlingen är långt ifrån över. Sexton omgångar i big mountain-delen återstår, och där har hela sex av åtta i Team Europe tidigare erfarenhet av Skiers Cup, och även från Freeride World Tour.

Foto: Skiers Cup/Jeremy Bernard
Round 1
JP Auclair / Julien Regnier
Sage Cattabriga-Alosa / Nicolas Vuignier
Dane Tudor / Richard Permin
Tim Durtschi / Fabio Studer
Seth Morrison / Sverre Liliequist
Callum Pettit / Fabien Maierhofer
Cody Townsend / Kevin Guri
KC Deane / Sam Favret
Round 2
Dane Tudor / Fabio Studer
Tim Durtschi / Sam Favret
KC Deane / Fabien Maierhofer
Sage Cattabriga-Alosa / Kevin Guri
Callum Pettit / Nicolas Vuignier
Seth Morrison / Richard Permin
Cody Townsend / Sverre Liliequist
JP Auclair / Julien Regnier
Läs även Seth Morrison kör för Americas i Skiers Cup 2014
Tidigare uppdateringar från Skiers Cup 2014 i ”Zermatt Access All Areas”:








