Extrem-SM är tillbaka
För länge sedan fanns det en tävling, ett inofficiellt SM i friåkning. Arenan var Skarvarna i Härjedalen och besöker du platsen så hör du ett tyst molnande viskande. Det är stenarna som fortfarande skvallrar om den gången Jon Larsson tog sig an och förlorade mot alla stenar på hela sluttningen med ett nylle som elefantmannens som given utgång. Lite högre upp i sluttningen skryter en annan sten om när han tog Johan Jonssons skalp när en välriktad smäll mot röven placerade om svanskotan på den då något yngre Jonsson. Extrem-SM gör likt Gyllene Tider ett återtåg och vi kan bara hoppas att tävlingen når upp till samma nivå den en gång höll. Mellan den 14-16 april får vi svaret
Jon Wagenius var mannen bakom tävlingen och är så även denna gång tillsammans med Fredrik Norberg och Kalle Eriksson. Vi snackade lite med Jon om vad vi kan förvänta oss av Extrem SM 2015.
Tävlingen kommer att hållas på Lill- och Storskarven och likt förra åren blir det en superfinal där transporten upp görs med helikopter. Jon berättar att det inte är hundra procent spikat men att det kan bli så att superfinalen även blir ett first descent. Det har aldrig tidigare åkts på den sluttningen. Arrangörerna ser även på möjligheterna till att live streama eventet.
Vilka är dina bästa minnen från tidigare SM?
– Det är dels Sverre Liliequist åk från ett år, kan ha varit 2005. Jag har aldrig sett något liknande. Han är ju fortfarande grymt bra men då var han i toppform. Det var inte ens nån som hade kollat på den linjen, inte ens domarna som blev tvungna att sätta 11 i vägval på den 10-gradiga skalan. För er som inte var där kan jag berätta att Sverre hittade en egen linje ner för vad som såg ut att vara en klätterled med 10 % snö på då det var så brant. Via snökuddar trixade sig Sverre ner för ett ställe för berget där det var helt omöjligt att köra.
– Sen är det nån bankett som det hände roliga grejer på. Då var det en känd OS-guldvinnare som vi hade efterfest hos. Så var smatterbandskungen igång på en av banketterna. Men det är mest stämningen. Det är minnen år efter år. Banketten kommer i år att vara på Eriksgården.
Topp tre krascher från SM?
– Per Huss, eller PG som han hette då. Det var ett åk som några hade kollat på men sett att det inte går överhuvud taget. Det såg iögonfallande ut, med en snöpyramid upp emot bergväggen. Han hade svinmycket fart och kraschade rätt ordentligt. När jag frågade hur han tänkte sa han: ”Ja, det var ju 70/70 om jag skulle sätta det eller krascha styggt.”
– Sen såklart när Jon Larsson prickade varenda sten i hela sluttningen när han tumlade och fick dela helikopter med Johan Jonsson som flugit 40 meter och landade med röven på en sten.
Förhoppningar?
– Man vill ju att det ska bli bättre och bättre men det är ändå en omstart. Vi hoppas på 100 åkare, bra stämning och bra åkning.







