Åre-puder och Fonnas episka park toppar Freerides videotävling

Freerides videotävling ”Freeride Video Awards” är i full sving. Delkval 1 är stängt för att ladda upp nya filmer, men röstningen är fortfarande öppen till och med nu på söndag 11 februari. Här ser du hur ställningen ser ut just nu.

Freeride Video Awards (FVA) är indelat i 3 delkval. Det första delkvalet är nu stängt för att ladda upp film, men röstningen pågår veckan ut. Från varje delkval går fyra bidrag vidare till Le Grande Finale. Ett filmbidrag från varje kategori som får flest röster av er läsare går till final, samt ytterligare två bidrag som utses av  FVA:s jury.

Vi kikade till hur röstningen går i de två olika kategorierna Big Mountain och Park-jibb för delkval 1 ser ut just nu på tisdag kring lunchtid. Det är rösterna på Freerides sajt, Facebook och YouTube-kanal som räknas samman.

Just nu är det ”Forecast” om det fantastiska pudret i Åre kring nyår som går vidare från Big Mountain och från Park-jibb är förstaplatsen tagen av ”Fonna Forever” där vi får följa med till ett soligt och härligt Folgefonna i Norge. Vilken är din favorit? Kika nedan och var med och rösta!

Kategori Big Mountain (delkval 1)

 

1. Forecast – 134 röster

2. To Search – 118 röster

3. Eisodus – 94 röster

4. Niseko Japow – 54 röster

5. Dropknees – 36 röster

6. Those rainy days in Japan


Kategori Park-jibb (delkval 1)

 

1. Fonna Forever – 195 röster

2. Tandådalen Preseason – 68 röster

3. Walking the dog – 40 röster

Vill du rösta?
Här är alla bidrag i delkval ett samlade, och här kan du rösta (länkarna finns också ovan under respektive film). 

Vill du vara med och tävla?
För dig som inte hann ladda upp film i första delkvalet är nu delkval två vidöppet.
Här kommer du till uppladdningssidan för delkval 2. 

Sen då?
Nedan ser du hur tidsplanen för årets upplaga Freeride Video Awards ser ut.

Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.