Inför Send It

Dirt Life arrangerar tillsammans med svenske superstjärnan Martin Söderström tävlingen Send It.
Nästa vecka kommer tävlingen att dra fram över Sverige med stopp i Skövde, Borlänge och avslutning i Åre.

Vad får du om du blandar Martin Söderström och Dirt Life? Inget mindre än Send It. Vi ger dig chansen att tävla emot några av de bästa i Europa och chansen att få fightas om två riktigt sköna prisbord. På plats finns bland andra Martin Söderström Granieri Yannick, Niki Leitner, Amir Kabbani och Sam Pilgrim

Send It. går helt enkelt ut på att
vem som helst får chansen att just Send It. Ladda allt du har, visa omvärlden var du står och hur hårt du kan köra Tävla samtidigt som du får möjligheten att träna med och utmana några av de största namnen inom MTB-scenen i världen just nu.

Send It. är indelat i fyra olika delar där den första delen är Jam. Det kommer under tre dagar i Skövde-trakterna filmas och fotas för fulla muggar och bjudas på skönt häng och skön åkning framförallt. Under torsdagen kommer en resa att bege sig mot Åre men med ett stopp i Borlänge-trakterna för att få köra dirt i några av Dalarnas bästa dirts. Vidare går resan mot Åre för inackordering i Brunkulla och en skön afton på Wersen´s där det ånjuts en skön middag.

Fredagen står till förfogande som Freeride för Pro-åkarna medans träningarna kommer att vara i fullgång uppe på Fjällängarna där Skistar har sin set up uppe för tävlingarna som kommer att vara. Vid 16.00 drar Qualifiers igång och då är det bara att visa vad ni går för! Fullt ös det vill säga, 10 platser står på spel till SuperFINAL som är på lördag eftermiddag, där de åkare som tar sig vidare får chansen att utmana de Europeiska top åkarna.

Fredagkvällen bjuder på chill och skönt häng för att ladda batterierna inför SuperFINAL. som går av stapeln på lördagen klockan 16.30. vi pumpar upp musiken till max och höjer tempot på allt i byn när vi släpper lös Pro åkarna mot de bästa juniorerna i Norden. Efter prisutdelningen taggar vi till på en fet fest nere på Wersen´s i Martin Söderströms ära för att fira den grymma sommar han har haft och rippat upp tävling efter tävling.

Söndagen innebär hemresa och återhämtning för att kunna se fram emot nästa tävling och nästa påhitt som sker inom cykel världen

Text: Dirt Life
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.