Tim Latte: – Mina planer är att surfa allt, överallt!
Intresset för vågsurfing hemma i Sverige har rullat över landet som en stor, härlig nordisk våg. I bräschen för surfet hemmavid går Tim Latte.
Intresset för vågsurfing är på uppsving i Sverige. Antalet surfare i line-up ökar lavinartat på de svenska erkända surf-spotsen och intresset för att hitta nya oupptäckta surfbara vågor längs Sveriges kuster tycks aldrig ha varit större.
För oss som är insyltade i denna fantastiska röra av stormig Sverigesurf – kantade av bom-körningar och trängsel bland de få vågor som mamma natur skänker oss – har få av oss missat mannen som går i bräschen när det kommer till allt ovan nämnt.
Efter flera dagars supervågor i Skåne i juli månad paddlade en av freerides utsända in i Tim Latte och hann med en liten intervju. Nedan följer en uppdatering från Sveriges hetaste namn på surfscenen och hans tankar om surfen i Sverige.

Tjena Tim, hur är läget med dig och var befinner du dig i dessa tradiga Corona-tider?
– Tjena! Allt bra här, just kommit hem till Stockholm efter en liten resa till Portugal där jag gick Big Wave-kurs med Surfers Lodge Peniche och Jet Resgate.
Du är alltså född och uppvuxen som surfare i svenska vatten. Vart såddes fröet om surfing och när bestämde du dig att detta var något du ville satsa på?
– Det stämmer exakt! Jag började surfa när jag var 12 år gammal och fröet såddes för satsning året efter i surf-SM 2005. Jag gick fortfarande i högstadiet och att bara dra iväg ut och resa för att träna fanns ju inte på kartan förrän efter jag gick ut nian.
Hur gjorde du före du kunde åka iväg då?
– Innan det blev det pumpa betong på min carver board och åka bakom pappas båt under somrarna på Rödlöga i Stockholms yttre skärgård. När det däremot var surf på Torö så satte jag mig oftast på buss 852 och åkte dit. Morsan eller farsan fick sedan hämta om jag inte lyckades lifta med någon av dem äldre surfarna från parkeringen.
Vad hände efter högstadiet? Tog du dig ut i världen då?
– Efter nian bar de av till Australien helt själv för första året av gymnasiet, sen resten av gymnasiet i Porto, Portugal. Där kom jag i kontakt med den europeiska tävlingsscenen. Det resulterade i en hel del tävlande följt av fotande och filmande. Det är först nu de senaste åren som jag slopat tävlandet helt och ägnar mig istället exakt åt det jag tycker är kul. Vilket är surfing och jakten på vågor!
Du har alltså varit en del av den svenska surf-scenen sen du var barn. Hur skulle du säga att svensk surf har förändrats?
– Jag har ju sett den växa till vad den är idag och märker att det börjar bli en allt mer populär ”sport”. Väldigt förståeligt eftersom surfing är så jäkla kul.
Ser du något negativt i denna utveckling?
– Nackdelarna är väl att det kommer folk bland vågorna som inte har någon direkt koll eller respekt för havet, naturen eller det oskrivna regler som finns inom surfing världen över. Det är ju lite kul men också tråkigt att se alla dessa troll som sitter och skriver i alla fb-grupper och delar spots. Eller försöker hitta på sina egna regler och blir arga/kränkta när folk säger till att de borde sluta. Det sjukaste är att dessa troll i själva verket yttrar sig om något de inte har kunskap om. Jag antar att det är vad kookiga svenskar göra bäst. De surfar en gång, sen är de bäst och vet allt. Det värsta med dessa typer är att de har noll koll på vad deras handlingar har för effekt. Så som ökad nedskräpning, förstörelse av natur, och ökad andel av människor med väldigt lite kunskap som börjar ge sig ut bland vågorna vilket kan förstöra deras dag eller värre, någon annans. Exempelvis inträffade flertalet surfrelaterade olyckor den gångna sommaren till en följd av att svenska surfare utsatte sig för risker de inte kunde hantera.
Men det är väl kul att fler hittar till sporten?
– Sjukt kul att surfingen i Sverige blir större, men folk får läsa på lite innan och använda sunt förnuft och inte tro att det bara har rättigheter hela tiden. Det finns även något som heter skyldigheter.
Kan du berätta lite om din sommar och all surf den innefattade?
– Min sommar har varit episk, förutom att mina föräldrar satt fast i Oman för lock-down. Jag har surfat extremt mycket, mer än vad jag har lagt upp i medier. Denna sommar levererade som fan med tanke på att det är sommar i Sverige. Vet inte vad som hänt de senaste två åren, men första veckan i juli (fyller år den 4 juli) har levererat 3-5 dagar episk surf på raken. Sjukt bra födelsedagspresent!
Tim Lattes edit från sommaren 2020 (surfet börjar vid 1:26)
Vad jag har förstått är du en man med många bollar i luften och lika många järn i elden. Vad har du för projekt i pipeline? (Inte pipeline som i Hawaii, haha)
– Alltid något som snurrar i min skalle. Jag kommer fokusera lite mer på att dokumentera mina små missions. Det vi gör här hemma i Skandinavien är något helt unikt och det finns mycket outforskat. Vi är den generationen som har lyxen med bra teknologi att faktiskt ge oss ut på äventyr för att leta och jaga vågor här hemma. Precis som många surfare gjorde på 60-, 70- och 80-talet i Indonesien eller Centralamerika. Den största skillnaden är att här hemma rullar inte vågorna in lika ofta. Toppat med att det generellt sett är ganska så kasst och väldigt kallt. Men det är resan som är halva grejen och de dagarna det faktiskt går av, det är de dagarna en lever på.
För oss nyfikna entusiaster som vill se mer av Tim Latte, vad är planerna för hösten/vintern? Bär det av någonstans tropiskt så småningom (när pandemin tillåter) eller kan vi väntas se dig frysa tårna av dig norröver?
– Haha, ja mina planer är bara att surfa allt, överallt! Blir mycket äventyr denna vinter, men det kommer enbart innebära kalla vatten och den tjocka våtdräkten, inga badbyxor.






