Bästa tipsen inför långresan

Japan, Kanada och Nya Zeeland är tre drömresemål för många skidåkare. Problemet är att det är ett projekt att ta sig dit. Men låt inte den långa flygresan avskräcka dig från din drömresa – Freeride bjuder här på sina bästa tips för långresan.


Är du tät är direktflyg att föredra men har du begränsad ekonomi är det nästan alltid billigare att mellanlanda på långresan.
Foto: Wikimedia.org

Att åka skidor
i Japan, Nordamerika, Sydamerika eller Nya Zeeland är drömmen för många. Något som alla de uppräknade platserna har gemensamt, förutom att de erbjuder fantastisk skidåkning, är att de ligger en bra bit från Sverige. En bra bit från Sverige innebär långa flygresor – något som många mår illa bara av att tänka på.

Mellan Stockholm Arlanda och Tokyos Internationella flygplats är det cirka 8 000 kilometer och flygtiden ligger på drygt tio timmar med direktflyg. Ungefär samma avstånd och flygtid blir det om du åker till Vancouver för att prova på snön i Nordamerika.

Att flyga direktflyg till snön är helt klart det smidigaste, men ibland det kostar också därefter. I vissa fall kan det vara dubbelt så dyrt att flyga direktflyg jämfört med att ha en mellanlandning. Pengar växer inte på träd och i de flesta fall kräver plånboken att man tar det billigare alternativet. Detta gör att många resor kan bli väldigt långa.

Hur fördriver man då tiden uppe i luften?


Filmer, böcker och bra musik räddar många långflygningar.
Foto: Wikimedia.org

Sova
Ja, det kan tyckas vara ett tråkigt alternativ men beroende på hur du flyger kan det vara ett smart val att försöka sova och anpassa dig efter den lokala tiden i landet du ska till. Reser du genom flera tidzoner är det bra att försöka komma i rätt dygnsrytm så snabbt som möjligt. Har du möjlighet så börja successivt anpassa din dygnsrytm någon dag innan avresa.

Jobba/plugga
Bara för att du åker utomlands innebär det inte att-göra-lista hemifrån försvinner, och tyvärr tillkommer det oftast punkter under och efter en resa. Glöm därför inte att du faktiskt kan ta till vara på tiden ombord och färdigställa lite jobb. Det kan vara allt från att svara på en massa mail, färdigställa ett projektförslag eller redigera klart en edit. Det ska dock tilläggas att det är lättare sagt än gjort att komma igång…

Drick vatten – undvik alkohol och kaffe
Genom att dricka mycket vatten, och undvika alkhol och koffein, minskar du risken för jetlag, som är ett tillstånd orsakat av störningar av dygnsrytmen.

Kolla på film
Flygbolagens utbud i mediacentret brukar innehåller allt från nya filmsläpp, gamla klassiker, via sportdokumentärer till politiska intervjuer. (Håll dig borta från Tetris, alternativt håll spelandet på en hälsosam nivå. Efter tolv timmars Tetris-spelande under en långresa till Sydamerika 2011 drömde artikelförfattaren mardrömmar om brickor som anföll.)

Lyssna på musik och podcasts

Ska du ut på en långresa kan det vara ett bra läge att djupdyka i favoritbandets senaste album eller utforska någon ny podcast.
 



Rör på dig

Upp och gå emellanåt, det är viktigt att hålla igång blodcirkulationen. Rör på fotleder, nacke, handleder och ben.

Spela spel
Är ni ett par stycken som reser ihop kan Yatzy, UNO eller en klassisk kortlek göra att tiden rinner iväg. Tänk på ljudnivån – alla uppskattar inte att tre svenskar skriker ”stress” i kör.

Läs en bok
Att ha en bra bok i handbagaget har räddat många långresor. För vissa funkar det utmärkt att läsa ombord. Andra tycker det är för mycket ljud, spring och annat som stör läsupplevelsen. Då kan det vara läge att testa en ljudbok istället.

Proffset tipsar



Reine Barkered
Foto: Tim Lloyd

Reine Barkered, 30 år, från Åre:

Vilken är den längsta resan du gjort?
32 timmar till Nya Zeeland. Fy fan…

Vad reser du aldrig utan i handbagaget?
Min Mp3-spelare med talböcker samt filmer på flyget håller dig vaken. Jag har mycket lättare att somna med en liten saga.

Någon form av huvudbonad som du kan dra ned över ögonen om de envisas med att tända i kabinen.

Vad brukar du göra under flygningarna?
Pratar lite med stolsgrannen först, sedan är det mat och en film. Obligatorisk toapaus om du har fönstersäte, sen på med talboken och sova.

Vad önskar du att du gjorde mer?
Skulle väl vara bra om man kunde jobba lite mer men jag orkar aldrig ta fram datorn då det är nog trångt.

Hur kan man i övrigt förbereda sig inför en flight?
Reser du mycket så skaffa ett bonuskort. Jag har efter två USA-resor plus en eller två Europa-resor fått guldstatus vilket innebär att jag får ta med mig 20 kilo extra i bagage och sitta på flygplatsernas lounger. Du blir också behandlad som människa och inte boskap.

Om ni är två som reser – boka säte A och C. Det är då större chans att ni inte får någon emellan er och om ni skulle få det så är de inte sena på att byta ett mittensäte mot en plats i gången eller vid fönstret.

Bästa flygminne?
När jag, Kristoffer Frenkel, Einar Lindgren och Johan Ståhlberg flög till Japan med Secondhands så frågade vi om platserna bredvid varandra men de insisterade på att sätta oss på olika rader, de sa att vi lika gärna kunde få fyra stolar var. Det visade sig att planet inte var bokat ens till tio procent så vi hade typ sängplatser.

Bästa resesällskap?
Omgiven av kompisar! Jag flyger oftast själv så det skulle vara kul med gott sällskap.

Text: Ola Melin
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.