Fler studenter väljer att stanna i fjällen efter avslutad utbildning

Fjällvärlden blivit mer attraktiv under hela året och allt fler säsongsarbetare och studenter väljer att bosätta sig i fjällvärlden.

Fler och fler unga vuxna väljer att bosätta sig i svenska fjällvärlden och det är både sommar och vinter som attraherar. När man väljer att slå ned sina bopålar lite mer seriöst följer det också med att man behöver hitta jobb som sträcker sig över en längre period.

Ett beprövat sätt att komma in bakom kulisserna i besöksnäringen i fjällvärlden är via utbildning. Ett tydligt exempel på detta visar Campus Åre på (där undertecknad själv studerat för länge sedan), där du kan utbilda dig till både skidlärare och vildmarksguide, och därmed får chansen att skapa bra kontakter till jobb den vägen. Båda utbildningarna förbereder dig för jobb i fjällen och besöksnäringen.

Ola Rockberg är lärare på Åre Skidlärarlinje sedan många år tillbaka och har varit med i branschen länge. När Freeride.se startade på 90-talet var han med här som expert och svarade på frågor på sidan. 

– Jag märker en tydlig trend att flertalet elever på Åre Skidlärarlinje vill stanna kvar i Åre även över sommaren efter avslutad utbildning. Förr i tiden var det självklart att eleverna åkte hem efter utbildningen på vårterminen för att sedan återkomma när nästa vintersäsong startade. Nu är det många som söker jobb i Åretrakten innan ens vi ens avslutat utbildningen, säger han.

– Du har ju själv gått på Åre Skidlärarlinje för många år sedan och har sedan dess jobbat med skidåkning i olika former, flera år som skidlärare, skidcoach och numera som redaktör på Freeride. Att utbilda sig till skidlärare skapar mängder av kontakter som sedan gör att vägen till jobb i fjällvärlden ökar. Med kunskap om pedagogik, kommunikation, ledarskap och skidteknik i bagaget blir du mycket attraktiv till många olika sorters jobb. Inte bara som skidlärare.

Under de senaste åren har flertalet kontakter naturligt introducerats under utbildningen, vilket många arbetsgivare uppskattar.

– De uppskattar att de som söker jobb har en utbildning inom besöksnäringen som gör att de förstår värdskap, har historisk och geografisk kunskap om Åre samt förstår de rådande kulturella värderingarna. 

– Det skulle inte förvåna mig om vi inom en snar framtid lägger in andra kursmoment i Åre Skidlärarlinje som syftar till att hjälpa våra elever att hitta jobb även under barmarksperioden. Jag tänker på tex cykelguide, cykelmekaniker alternativt bygga cykelleder. Skistars satsningar på höghöjdsbanor är också ett intressant område, avslutar Ola.

Fakta Åre Skidlärarlinje

  • I Åre har utbildning till skidlärare funnits sedan 1988 och är Sveriges äldsta längre sammanhängande utbildningsanordnare för skidlärare.
  • Utbildningen pågår under 30 veckor och är bra möjlighet för dig som vill ägna mycket tid åt din egen skidåkning, uppleva Åres alla möjligheter och jobba inom besöksnäringen.
  • Läs mer på campusare.se
Text: Petter Elfsberg
Petter är chefredaktör på Freeride.se sedan 2022 och har dessförinnan kuskat runt på diverse skidorter som frilansande skidjournalist. Innan Freeride tog greppet om Petter så arbetade han som tränare på ett freeski- och puckelgymnasium och har också ett antal säsonger som skidlärare i ryggsäcken.
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.