Gemensamma domare i OS?
Det internationella skidförbundet och den Internationella Olympska Kommittéen planerar att hålla hårt i pengarna under de olympiska spelen i Sochi 2014. I dagarna gick de ut med att de söker domare som kan döma både skidor och snowboard under OS.
Det Internationella Skidförundet (FIS, reds anm) och den Internationella Olympska Kommittéen (IOK) har nyligen gått ut med en efterfrågan om domare som kan dömma både skidor och snowboard (slopestyle och superpipe, reds anm) under OS i Sochi 2014.
Enligt Joe Fitzgerald på FIS så gäller det inte huvuddomarpositioner utan så kallade poängdomare och domare som kan kontrollera att poängen sätts korrekt. Fitzgerald berättar vidare att domarna kommer att testas och bedömmas om de kan vara så kallade ”crossover-judges”.
FIS och IOK’s planer har givetvis väckt starka reaktioner både bland skid- och snowboardåkare i en redan ganska uppdelande och infekterad debatt.
– Det skulle inte se särskilt bra ut för vare sig vår sport eller för OS om den här idén går igenom. Det är inte ens i närheten av logiskt, säger brädåkaren Scotty Lago.
Association of Freeskiing Professionals (AFP, reds anm) grundare Josh Loubek håller med Scotty och spår att det kan bli en minst sagt hetsig diskussion.
– Jag tror att det kommer ta hus i helvetet både i skid- och snowboardindustrin.
I två sporter där utvecklingen går ruskigt fort ställs det höga krav på domarna och frågan är om FIS och IOKs domarplaner är realtistiska. Det kräver med andra ord att domarna i fråga har stenkoll på två, egentligen ganska olika, sporter.
– Jag tycker att OS ska fokusera på att ta fram de absolut bästa domarna och inte hålla på att spara ett par tusenlappar. Vi måste komma ihåg att få fram guldmedaljörerna både kan hjälpa och stjälpa oss i OS, avslutar Loubek.
Reaktioner på förslaget:
– Mike Douglas: @MikeDski Professionell skidåkare, producent av Salomon Freeski TV
Kom igen FIS… På riktigt? Är budgeten på OS mindre än på vilket annat event som helst?
– Todd Richards: @btoddrichards: Professionell snowboardåkare
FIS meddelar också att det hoppas på att kunna använda samma domare i konståkning och curling.
– Simon Dumont: @SimonDumont06: Professionell skidåkare
Varför tar folk som inte vet nånting om vår sport en massa beslut utan att kolla med oss åkare först? Sjukt!
– PK Hunder: @PKHunder: Professionell skidåkare
FIS vill ha samma domare för snowboard och skidor under US. Låter som en bra plan… idioter!
Borde skid- och snowboardgrenarna i OS använda sig av samma domare?
Vad tycker du?






