Inför ANTI Days of Thunder

Den 29 juni till den 4 juli intar ANTI Days of Thunder norska Hafjell. Fjolårets succé är tillbaka med några av världens bästa cyklister på plats.


Andreu Lacondeguy i en flatspin

2008 kom Niels Windfeldt på idén om att samla ihop sina bästa kompisar och tillika skickliga cyklister i Hafjell och bjuda på en cykeltävling som ingen skulle ha sett maken till tidigare. Resultatet blev Days of Thunder.

Av min egna erfarenhet visste jag att internationella tävlingar inte alltid var synonymt med roliga tävlingar. Därför ville jag skapa en tävling och upplägg på åkarnas villkor men framförallt att bjuda på en rolig tävling, berättar Niels som arrangerar tävlingen men även jobbar som professionell filmare.

ANTI Days of Thunder-konceptet var fött.


Niels Windfeldt med kameran i ett magiskt landskap

Mellan den 29 juni till 4 juli är succén tillbaka. Årets upplaga kommer även den att hållas i natursköna Hafjell och i skrivande stund håller Hafjell Bike Parks skickliga Snorre Pedersen tillsammans med Trond Hansen på att bygga en enastående och mäktig set-up. Många av dirt-hoppen till tävlingen kommer att ligga som grund inför vinters snöbyggen så räkna med ett gäng stora hopp när cyklisterna intar Halfjells sluttningar.


Andreu Lacondeguy
Foto: Mattias Fredriksson

Trond Hansen i farten, uppvaktad av kameralinser

För alla dem som sett förra årets bild- och filmmaterial så vet man vad som väntar.
– Att få bra foto och video prioriteras över att utse en vinnare. Har man sett förra årets material från tävlingen så förstår man varför, fortsätter Niels Windfelt som framförallt har bilderna på Timo Pritzels, Trond Hansens och Andreu Lacondeguys enorma hopp på hornhinnan.

För att ge åkarna en ärlig  chans att hinna återhämta sig ordentligt mellan olika sessions har tävlingsledningen lagt in så kallad chill-time eller öppna dagar där åkarna får köra fritt. Efter sex dagars tävlande avslutas ANTI Days of Thunder med en stor fest på kvällen den 4 juli som avslutar nästan en vecka fylld av taggade cyklister, smattrande kamerablixtar, arbetande fjädringar och enorma trick. Allt i ackompanjering till Hafjells magiska landskap.

Svenske Martin Söderström finns som enda svenska åkare på plats, redo att ta sig an Hafjell Bike Park i 2009 års upplaga av ANTI Days of Thunder.


Solnedgång över Hafjell

Preliminärt schema:
Dag 1 – Öppen dag
Dag 2 – Race Relay
Dag 3 – Öppen dag
Dag 4 – Dirt Session
Dag 5 – Öppen dag
Dag 6 – Slopestyle + avslutningsfest

Åkarlista:
Cameron Zink, Cameron McCaul, Alex Reveles, Andrew Taylor, Ben Boyko Thomas Vanderham, Jordie Lunn, Timo Pritzel, Benny Korthaus, Kelly McGarry, Grant Fielder, Andreu and Lluis Lacondeguy, Yannick Graniery, Pierre Eduard Ferry, Trond Hansen, Mads Andre Haugen and Martin Söderström.

 

Text: Ola Melin
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.