Inför Sundsvall Railstyle

Den 3-4 december är det dags för Sundsvall Railstyle 2010 och arenan blir som väntat större än tidigare år.


Foto: Krister Göransson, Örnsköldsvik

Förberedelserna inför årets Sundsvall Railstyle 2010 som körs den 3-4 december börjar äntligen att bli klara och arenan blir som väntat större än tidigare år. Grabbarna bakom Railstyle har valt att köpa till ett Battleship på nio meter (designat av Scandinavian Shapers, David Ny) för att krydda nedre delen av åkytan – allt för att helgen skall bli så bra som möjligt. Arenan kommer i övrigt vara ganska lik som den var under förra året men med en välkommen comeback. Den populära bonktunnan är tillbaka till 2010. Tunnan har under detta event fått smeknamnet ”kinderägget”. Åkarna saknade det under 2009 och för att inte göra någon besviken är den alltså tillbaka.


Se mer av arenan på railstyle.se

Antalet anmälda åkare börjar närma sig rekordsiffror i år igen och har ni inte anmält er så rekommenderar vi att ni anmäler er snarast då platserna fylls på fort. Om inte annat så kanske du hamnar högt upp på reservlistan. 150 platser finns att tillgå och det börjar som sagt redan bli fullt.

I samband med efterfesterna så kommer även Secondhands visa sin nya film på Allstar Bar i Sundsvall. Fredagen den 2 december är det visning av den filmen. Ni som är under 18 år behöver inte oroa er, det jobbas på en lösning så ni också ska kunna få se filmen.

 

 

Kolla in på www.railstyle.se för bilder och detaljerad information om bland annat arenan, anmälan och boende. Freeride kommer att bevaka eventet på plats!
Text: Redaktionen
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.