Mattias Fredriksson uppdaterar
Mattias Fredriksson släpper ny hemsida, jobbar på i samma ursinniga tempo och skjuter planerna på fotobok lite längre fram i tiden.
Ny sida, var är nytt från tidigare?
Det var tre år sedan jag släppte min förra sajt och jag kände att det var dags att gör något nytt. Den nya sajten är ett resultat av mitt samarbete med killarna på designbyrån Post Creative och ger mycker mer utrymme till bilderna än den förra sajten. Och det känns ju bra för en fotograf! Jag försöker blogga lite fortlöpande när det händer saker på nya sajten också.
Om du fick jämföra Mattias Fredriksson och hans fotograferande idag och för fem år sedan, vad är skillnaden?
Oj, bra fråga. Jag skulle nog säga att jag är bredare. Dels att jag inte bara fotar skidor, även om det fortfarande tar upp större delen av min tid. Nu för tiden blir det även mycket MTB men även helt andra jobb som inte har med actionsport att göra, till exempel mat och porträtt. Men jag har även jobbat för att bli bredare i mitt skidfoto, inte bara fånga stora pudersvängen och feta dubbelvolten så att säga.
Vad gör du i sommar?
Planerar en tripp till Stryn och Fonna. Sedan vill jag till British Columbia kring Nelson och fota cykel och till Argentina i augusti med bland annat Världsmästar-Hanka som är Henrik Windstedst nya namn. Hoppas hinna med en semester till Hawaii också. Jag ville försöka ta det lugnt men vi får se hur det blir med den saken.
På tal om hektiskt schema, när kommer du sätta dig ner och göra en fotobok?
Ja, jag har avvaktat med bok än så länge mycket på grund av arbetstempot. Men å andra sidan tycker jag att en fotobok om skidor kan vara ganska tidlös så det gör kanske inte så mycket att den dröjer. Men jag har lite bokplaner tillsammans med skribenten Leslie Anthony på sikt.
Titta in den nya sajten: mattiasfredriksson.com








