Quiz: Skidprofiler #1

Denna veckas frågesport har inget superspecifikt tema utan är en samling frågor om diverse skidprofiler som gjort sig ett namn på vår planet. Minns du till exempel vilket år Jon Olsson uppfann Kangaroo Flipen?

[polldaddy type=”iframe” survey=”91C690B93FF84931″ height=”auto” domain=”freeridenet” id=”quiz-v-45-%E2%80%93-profiler”]

Precis som senast är testet provkört på vår ärade chefredaktör Simon, och slår du hans resultat räknas du som klart godkänd. VG-nivån ligger i höjd med antalet svar som quiz-konstruktören själv inte behövde dubbelkolla vid skapandet, och klarar du elva av elva utan sökmotorfusk rekommenderar vi att du omgående skickar iväg en ansökan till nästa omgång av Vem Vet Mest.

Godkänd: 5/11 rätt
Väl godkänd: 8/11 rätt
Mycket väl godkänd: 11/11 rätt

Vill du göra de tidigare quizen? KLICKA HÄR >>

Fotnot: Vi ställer oss skeptiska till det nuvarande betygssystemet i svenska skolan, eftersom det är svårtolkat och har jättemånga nivåer, därför kör vi med G-VG-MVG.

Text: Hedda Berander
Föredetta bummare som råkade utbilda sig till journalist och till råga på allt kombinera detta med sitt skidintresse. Besitter en närmast ohälsosam förmåga att nörda ner sig i saker. Tidigare redaktör på Freeride.se.
Var först med det senaste inom skidvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och undvik att missa något.